وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بست/ واکنش روسیه

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در خصوص اعتراضات روز شنبه در مسکو، آن چیزی را که سرکوب معترضان توصیف کرده، محکوم کرد.

به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.

 

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شنبه‌شب بهوقت تهران در بیانیه‌ای با عنوان اعتراضات در روسیه گفت: «آمریکا شدیدا استفاده از تاکتیک‌های خشن علیه معترضان و روزنامه‌نگاران در تعطیلات آخر هفته در شهرهای سرتاسر روسیه را محکوم می‌کند.»

 

در ادامه این بیانیه آمده است: «پیش از رویدادهای امروز، دولت روسیه به دنبال سرکوب حق تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان از طریق آزار سازمان‌دهندگان اعتراضات  و دستگیری مشارکت‌کنندگان احتمالی بوده است. این رویدادها در پی سال‌ها تشدید محدودیت‌ها و اقدامات سرکوبگرانه علیه جامعه مدنی، رسانه مستقل و مخالفان سیاسی بوده است.»

 

وزارت خارجه آمریکا در ادامه بیانیه خود افزود: «ادامه تلاش‌ها در سرکوب حقوق شهروندان روس برای تجمع مسالمت‌آمیز و آزادی بیان و دستگیری “الکسی ناوالنی” نماد معترضان و سرکوب اعتراضات، نشانه‌های نگران کننده‌ای از محدودیت‌های بیشتر درباره جامعه مدنی و آزادی‌های اساسی است.»

 

همزمان با بروز برخی ناآرامی‌ها در روسیه در شنبه بعد از ظهر به وقت تهران، سفارت آمریکا در مسکو از پایش کامل اوضاع و حمایت از معترضان به دولت روسیه خبر داد. «ربکا راس» سخنگوی سفارت آمریکا در روسیه در این زمینه گفت: «گزارش تظاهرات در روسیه و دستگیری معترضان و روزنامه نگاران را نظاره‌گر هستیم.» (جزئیات بیشتر)

 

وی در ادامه گفت که آمریکا از حقوق معترضان حمایت کرده و هرگونه اقدام علیه آن‌ها را محکوم می‌کند. هواداران «آلکسی ناوالنی»، منتقد دولت این کشور بعد از ظهر شنبه به وقت تهران  در حمایت از وی به خیابان‌ها آمدند.

 

روسیه خطاب به آمریکا: به جای نفاق‌افکنی، مشکلات خود را حل کنید

 

 به دنبال اعلام سفارت آمریکا در مسکو در زمینه رصد ناآرامی‌های اخیر  و حمایت از معترضان روسیه، وزارت خارجه روسیه واکنش نشان داد و اقدامات آمریکا در دخالت در امور کشورهای دیگر را محکوم کرد.

 

وزارت خارجه روسیه شبانگاه شنبه به وقت تهران در توییتی در این زمینه نوشت، نفاق افکنی، ابزار دموکراسی آمریکایی به ویژه در دوره خطرناک همه‌گیری کروناست. این وزارتخانه در این توییت به مقامات آمریکایی توصیه کرد با توقف دخالت در امور سایر کشورها، نظاره‌گر مشکلات خود باشند.

 

 

Beytoote