کلوچه مغزدار ، مفید و مغذی

کلوچه مغزدار یک میان وعدۀ مفید و مغذی برای روزهای طولانی سال است.
کلوچه مغزدار
کلوچه مغزدار از کلوچه‌های خوشمزه‌ای است که بادام و فندق دارد و مصرف آن برای کودکان مفید است. تهیۀ آن در منزل خالی از لطف نیست و می‌توانید همراه با یک فنجان چای یا قهوه سرو کنید.

مواد لازم

آرد: ۲ فنجان
بیکینگ پودر: یک و نیم قاشق چای‌خوری
شکر: سه‌چهارم فنجان
کرۀ آب شده: یک‌دوم فنجان
رندۀ پوست لیمو ترش: یک قاشق سوپ‌خوری
نمک: یک‌چهارم قاشق چای‌خوری
وانیل: یک قاشق چای‌خوری
تخم‌مرغ: دو عدد
بادام (نصف شده): یک‌چهارم فنجان
فندق (خرد شده): یک‌چهارم فنجان
نارگیل (رنده شده): یک‌چهارم فنجان

طرز تهیه

کلوچه مغزدار

فر را روی ۱۷۷ درجه سانتی‎گراد تنظیم و کف سینی فر، کاغذ روغنی پهن کنید. نارگیل، فندق و بادام را داخل سینی فر بریزید تا ۳ الی ۴ دقیقه حرارت ببینند. سینی را از فر خارج کرده و اجازه دهید تا خنک شوند.

در ظرفی جداگانه بکینگ پودر و آرد را با هم مخلوط کرده و در ظرفی دیگر شکر و کره را با همزن دستی آن‌قدر بزنید تا به شکل پفکی و سبک دربیاید. یک عدد تخم‌مرغ، نمک، وانیل و پوست لیمو را به مخلوط کره و شکر اضافه کنید. پس از مخلوط شدن مواد، تخم‌مرغ دیگر و مخلوط آرد و بکینگ پودر را بیفزایید و  هم بزنید.

در آخر مغز‌های بو داده شده را داخل مواد ریخته و با هم مخلوط کنید. مواد را روی کاغذ روغنی پهن کرده، آن را به شکل لوله‌ای در ابعاد ۷.۵ در ۳۰ حالت دهید. مقداری بادام خام روی خمیر پاشیده و ۴۰ دقیقه آن را داخل فر بگذارید.

بهتر است برای اینکه کلوچه مغزدار خوب پخته شود، آن را یک بار زیر و رو کنید. سینی را از فر بیرون بیاورید تا  کلوچه‌ها خنک شوند. پس از خنک شدن، با چاقوی دندانه‎دار برش دهید. برش‌های کلوچه را روی سینی فر چیده، داخل فر بگذارید. پس از گذشت ۱۵ دقیقه سینی را از فر خارج کنید.

منبع: تابناک با تو

deltapayam