ترک های پوستی را چگونه از بین ببریم؟

کلاژن موجود در پوست خاصیت کشسانی دارد و هر چه میزان کلاژن پوست بالا باشد سلامت پوست شما تضمین شده خواهد بود، کلاژن از طریق پروتئین تأمین می شود و افرادی که این پروتئین را به میزان کمی در بدن دارند پوست آنها کمتر فرایند کلاژن سازی را انجام می دهد و در نتیجه با تغییرات آب و هوایی و کاهش وزن یا اضافه وزن پوست آنها دچار ترک های پوستی می شود. این مشکل پوستی علاوه بر تغییرات وزنی علل های دیگری نیز دارد اما شایع ترین علت آن می تواند تغییرات وزنی در جسم فرد باشد.

شیوه های مؤثر درمان ترک پوست

ترک های پوستی چگونه اند؟

به لحاظ ویژگی های ظاهری ترکهای پوستی شکلی رگه دار بر روی پوست دارد که بیشتر در قسمت های عضله ای بدن مانند سینه، ران، بازو ،پشت، باسن، شکم و همچنین در قسمت های بالا تنه نیز دیده می شود. جوان سازی پوست می تواند در زیبایی شما بسیار مؤثر باشد بنابراین توجه به آن و مراقبت از پوست ضروری است.

ترکهای پوستی بیشتر در بین خانم ها شایع است و علت آن طی کردن دوران بارداری است که با بزرگ تر شدن قسمت شکم این ترکها به مرور ایجاد می شوند و هر قدر میزان پروتئین و کلاژن موجود در پوست کم باشد این ترکهای بیشتر و عمیق تر خواهند بود. در مردان نیز این ترکها به دلیل تغییرات در وزن ایجاد می شود.

نشانه ها و علایم ترک پوستی

قبل از پیدایش ترک های پوستی، پوست قرمز و نازک شده و دچار حساسیت و خارش می شود، حال این ترک ها در ابتدا به صورت چروک بوده و قرمز رنگ می باشند، سپس کمرنگ و سفید تر می شوند.

روش های درمان خطوط پوستی:

ترکها یا خطوط پوستی می تواند با استفاده از روش های مختلفی درمان شود که برخی از این روش های درمان با مصرف دارو و کرم های مخصوص صورت می گیرد در برخی از موارد نیز با مراجعه به پزشک با استفاده از دستگاه های به روز می توان این ترکهای پوستی را درمان کرد در روشی دیگر نیز بیشتر افراد ترجیح می دهند از درمان خانگی استفاده کنند.

شاید بپرسید  که پاکسازی پوست صورت چگونه ممکن است و چگونه با روش های طبیعی پوست صورتمان را پاکسازی کنیم؟ آیا این روش ها مؤثر است؟ در پاسخ به این سؤالت باید بیان کرد که روش های خانگی برای درمان بیماری های پوستی بادوام تر نی خواهد بود.

مصرف کرم برای رفع ترک پوست

۱- مصرف دارو:

ترتینوئین، سنتلا آسیاتیکا، کره کاکائو و تقویت کننده کلاژن از جمله کرم هایی هستند که می تواند برای درمان خطوط پوستی مؤثر باشد مصرف این کرم ها موجب می شود تا پوست شما روند کلاژن سازی خود را بهبود بخشد و با حفظ شادابی و سلامت پوست ترکهای پوستی را نیز درمان کند.

 ۲- روش های پزشکی:

جراحی و انواع لیزر نیز از روشهای درمانی است که می توانید برای رفع خطوط پوستی استفاده کنید در لیزر درمانی طی جلساتی مختلف با استفاده از اشعه لیزر این ترکها از بین می رود و در روش جراحی نیز امکان اینکه بعد از عمل زخم ها باقی بمانند وجود دارند.

۳- روش های خانگی:

یکی از روشهای خانگی برای درمان ترکهای پوستی مصرف مواد غذایی است که حاوی ویتامین A می باشند موادی مانند هویج و سیب زمینی دارای مقادیر زیادی از ویتامین A هستند همچنین مصرف کرم هایی که حاوی این ویتامین هستند می تواند مؤثر باشد.

در روشی دیگر می توانید با تهیه اسکراب شکر ترکهای پوستی را درمان کنید در این روش شکر، روغن بادام و روغن نارگیل را با یکدیگر مخلوط کرده و محلول آن را بر روی سطح پوست که دارای خطوط است بمالید این کار موجب می شود تا این ترکها لایه برداری شوند.

درمان ترک های پوستی

آلوءورا نیز یک راهکار درمانی مؤثر و روش خانگی ساده برای درمان استریا پوستی است که بسیار مؤثر می باشد در این روش ژل برگ آلوئه ورا را بر روی سطوح دارای استریا پوست قرار دهید مصرف دوره این داروی گیاهی موجب کلاژن سازی پوست می شود.

روشهای یپشگیری از ترکهای پوستی

همانطور که گفتیم؛ ترکهای پوستی که استریا نیز نامیده می شوند، در واقع ضایعات پوستی هستند که با نازک شدن پوست و ایجاد فرو رفتگی در پوست به شکل خطوطی در نواحی شکم، سینه، ران و باسن ایجاد می شوند، در اینجا می توانید با چند راهکار ساه دیگر از ایجاد ترکهای پوستی جلوگیری کنید.

حفاظت در برابر آفتاب

قرار گیری در معرض نور خورشید می تواند جراحات و علایم پوستی را بیشتر کند، ضمن اینکه ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را نیز به دنبال داشته باشد. به طور کلی قرار گرفتن در معرض نور خورشید، موجب خرد شدن فیبر های کلاژن شده و احتمال ترکهای پوستی را افزایش می دهد.

ضایعات پوستی

مرطوب نگه داشتن پوست

بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده، بعد از دوش گرفتن و زمانی که هنوز پوستتان مرطوب است، موجب نفوذ بهتر کرم و نرم و مرطوب نگهداشتن پوست می شود.

در خانوم های باردار احتمال اینکه پوست آنها در اثر اتساع سریع در قسمت شکم دچار خارش شود، بنابراین استفاده از مرطوب کننده ها برای این منظور به عنوان تسکین کننده موثر می باشد.

به طور کلی جلوگیری از ایجاد ترکهای پوست امکان پذیر نیست، اما در صورتی که از شیوه زندگی سالم برخوردار باشید، می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید؛ نوشیدن آب به مقدار کافی، مصرف غذا های مقوی در کنار ورزش می تواند علاوه بر داشتن وزن ایده آل و متناسب، سلامت انسان را تقویت کرده و مانع از ایجاد ترکهای پوستی شود.

پرهیز از تغییر وزن ناگهانی

در دوران بارداری باید مادران از تغییر وزن ناگهانی خودداری کنند و تمام تلاش خود را در جهت وزن گیری سالم و تدریجی به کار گیرند، از این رو وزن گیری مناسب خانوم های دارای وزن نرمال در دوران بارداری باید چیزی معادل ۱۲.۵ تا ۱۶.۵ کیلوگرم باشد.

ترکهای پوستی

روغن نارگیل، روغن بادام و عسل نیز از موارد دیگری هستند که می تواند با مصرف دوره ای این ترکهای پوستی را کاهش دهد و پوستی شاداب و سالم را برای شما به همراه داشته باشد. ماسک روغن بادام می تواند برای سلامت پوست مؤثر باشد.

منبع : آرگا

برچسب :

arga