بایدن خشونت و ناآرامی در مینه‌سوتا را “غیر قابل توجیه” دانست/استقرار گارد ملی

رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه به دنبال تیراندازی مرگبار پلیس به یک شهروند سیاه‌پوست در حومه مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا خواستار برقراری آرامش شد. پیش از آن رئیس پلیس منطقه گفت احتمالا این پلیس به اشتباه از سلاح به جای شوکر استفاده کرده بود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید به خبرنگاران گفت که با تیم والز، فرماندار مینه‌سوتا و مقام‌های محلی بروکلین سنتر درباره تیراندازی مرگبار روز یکشنبه علیه دانته رایت صبحت کرده اما هنوز تماسی با خانواده دانته نداشته است.

بایدن گفت: به اعتقاد من باید منتظر بمانیم و ببینیم نتیجه تحقیقات چه می‌شود. یک تحقیقات کامل. سوال اینجاست که آیا این یک اتفاق بود، آیا عامدانه بود؟ این فقط با تحقیقات جامع مشخص می‌شود. اما در این میان می‌خواهم دوباره شفاف بگویم که قطعا هیچ توجیهی، هیچی، برای غارت وجود ندارد. هیچ توجیهی برای خشونت وجود ندارد و تنها اعتراضات مسالمت‌آمیز درک می‌شود.

رئیس کاخ سفید همچنین تاکید کرد که خشمی در جامعه سیاه‌پوستان وجود دارد. او با درخواست برقراری صلح و آرامش گفت: می‌دانیم که این خشم، درد و ضربه ای که در جامعه سیاه‌پوستان و این فضا وجود دارد، حقیقی، جدی و دارای اهمیت است.

اظهارات جو بایدن اندکی پس از آن مطرح شد که تیم گنن، رئیس پلیس بروکلین سنتر گفت، افسری که به دانته رایت ۲۰ ساله شلیک کرده بود، قصد داشت از شوکر استفاده کند اما به اشتباه سلاح درآورد.

او در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه گفت: از آنچه دیدم، اینطور برداشت کردم، به ویژه از واکنش آن افسر و استرسی که بعد از آن اتفاق گرفت؛ اینکه یک اتفاق رخ داد که نتیجه آن مرگ غم‌انگیز آقای رایت شد.

آن افسر خاطی که هنوز هویت او اعلام نشده است، به طور موقت از کار برکنار شده است.

به دنبال کشته شدن رایت که بعد از نگه داشتن خودروی او به جرم تخلف رانندگی صورت گرفت، اعتراضات گسترده ای در بروکلین سنتر واقع در حومه ایالت مینه سوتا به وقوع پیوست. بایدن گفت در صورت لزوم نیروهای فدرال در منطقه حاضر هستند تا به اعتراضات رسیدگی کنند.

معترضان آمریکایی شامگاه یکشنبه در بورکلین سنتر نام رایت را فریاد میزدند و از یک علامت مقر پلیس بالا رفتند. افسران پلیس ضد شورش با استفاده از گاز اشک آور و مهمات دیگر جمعیت را متفرق کردند و گارد ملی مستقر شد.

تیم والز، فرماندار مینه سوتا استقرار نیروهای مازاد گارد ملی در بروکلین سنتر را تایید کرد. گارد ملی آمریکا با انتشار دو پیام در روز دوشنبه تاکید کرد که حدود ۵۰۰ نیرو به منظور تامین امنیت دادگاه درک شووین، قاتل جورج فلوید مستقر شدند و استقرار نیروهای بیشتر تسریع میشود. مینه‌سوتا هنوز بابت قتل دردناک فلوید سیاه‌پوست به دست یک افسر سفیدپوست ملتهب است.

انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا