اعتراض به عملکرد پلیس در شهرهای آمریکا ادامه دارد/ پلیس همچنان با خشونت سرکوب می‌کند

شیکاگو، مینیاپولیس و چندین شهر آمریکا جمعه شب و چند روز پس از کشته شدن یک مرد سیاه‌پوست ۲۰ ساله به نام “دانته رایت” به دست یک افسر پلیس در مینیاپولیس صحنه اعتراضات خشونت بار بود.

به گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، اکثر اعتراضات جمعه شب در آمریکا صلح آمیز بود اما در برخی مناطق این اعتراضات به خشونت کشیده شد. در برخی شهرها پلیس از اسپری فلفل برای برهم زدن تجمعات استفاده کرد. چند تن نیز دستگیر شدند.  

شیکاگو

در شیکاگو ، هزاران تن در گرامیداشت یاد آدام تولدو ، نوجوان ۱۳ ساله‌ای که ماه گذشته توسط پلیس کشته شد ، راهپیمایی کردند. صدها نفر در پارک میدان لوگان تجمع  و در خارج از مقر پلیس این شهر اعتراض کردند.

شیکاگو

بروکلین سنتر

 محل مرگ داونت رایت ، ۲۰ ساله روز جمعه وارد ششمین روز اعتراض خود شد ، و اوضاع به سرعت به هرج و مرج کشیده شد. ستاد فرماندهی پلیس در این شهر همچنان محصور شده است ، اما این امر مانع از جمع شدن تقریباً ۱۰۰۰ نفر  در آنجا نشد. این اعتراضات بعد از ظهر با آرامش مردم آغاز شد اما کم کم اوضاع متشنج شد، معترضین خواستار اتهامات بیشتر برای کیمبرلی پاتر ، افسر سابق پلیس مرکز بروکلین بودند که هفته گذشته رایت را به ضرب گلوله کشت. وی این هفته به قتل عام درجه دو متهم شد ، که معترضین و اعضای خانواده رایت معتقدند کافی نیست. در این شهر از ساعت ۱۱ شب تا ۶ صبح شنبه منع رفت و آمد اعلام شد.

بروکلین
بروکلین

نیویورک

چندین گروه که متشکل از چندین معترض بودند، بدون درگیر شدن با نیروهای پلیس که به منظور حفظ امنیت، این رویداد را همراهی کردند، در خیابان‌های نیویورک راهپیمایی کردند.

برخی معترضان شعار “جان سیاهپوستان اهمیت دارد” سر داده و نام دانته رایت را فریاد می‌زدند. آنها همچنین خواستار تعلیق بودجه مالی پلیس این شهر شدند.

نیویورک

در آتلانتا معترضین با آرامش در مرکز شهر رژه رفتند. برخی از آنها دست نوشته‌هایی داشتند ، از جمله دست نوشته‌ای با شعار ضد پلیس .

واشنگتن دی سی روز جمعه اعتراضات مشابهی را شاهد بود ، با گذشت شب ، تعداد بیشتری از مردم شهر با تظاهرات همراه شدند و در خیابان های شلوغ حرکت کردند و جمعیتی با پلیس درگیر شدند. پلیس همچنین مجبور شد معترضین را از ایستگاه پلیس دور کند ،

کیم پاتر، زن پلیس سفیدپوست ۴۸ ساله روز یکشنبه هنگام توقف عادی رفت و آمد در مرکز بروکلین، حومه مینیاپولیس، دانته رایت ۲۰ ساله آفریقایی-آمریکایی را هدف آتش قرار داد. وی سپس ادعا کرد که سلاح کمری را با اسلحه شوکر برقی (Taser) اشتباه گرفته است.  
مرگ دانته رایت منجر به اعتراضات گسترده‌ای در مینیاپولیس شده است.
انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا