بازگشت قدرتمند AMD؛ اینتل با جایگاه اول خداحافظی می‌کند؟

طبق گزارش WindowsCentral، مدت زمان نسبتا زیادی از عقب‌ماندن شرکت Advanced Micro Devices یا AMD از رقبایش می‌گذشت. به‌نظر می‌رسید این شرکت در بخش‌های اصلی سخت‌افزار با رقبایی مانند اینتل دیگر نمی‌تواند رقابت کند و سهم بازار را به آن‌ها واگذار کرده است. ضعف این شرکت به‌قدری زیاد شد که سال ۲۰۱۴ عده بسیاری بر این باور بودند که دیگر روزهای حضورش در رقابت به‌پایان رسیده و باید کم‌کم محو شود؛ اما برخلاف انتظار بسیاری، AMD باردیگر از روزهای سخت و خاکستری‌اش فاصله گرفت و قدرتمندتر از همیشه به دنیای فناوری بازگشت.

در کنفرانس فناوری Deutsche Bank سال ۲۰۱۴، مدیرعامل وقت AMD، روری رید، سخنان غم‌انگیزی گفت و به ناکامی این شرکت پس از معرفی جدیدترین محصولش اشاره کرد. او اعلام کرد: «همه می‌دانند سه سال پیش بولدوزر AMD آن‌طور که انتظار می‌رفت، به محصولی تحول‌آفرین تبدیل نشد. باید چهار سال با آن زندگی کنیم.» AMD نیز با محصولش زندگی کرد؛ اما این شرکت به‌جای پذیرش شکست، اقداماتی برای مقابله با تکرار آن انجام داد؛ ازجمله تمرکز روی بررسی قسمتی که بولدوزر در آن شکست خورد و سعی در بهبود آن در نسخه بعد ریز‌معماری (Microarchitecture) و تغییراتی در نیروی انسانی و مدیرعاملی لیزا سو.

پس از مدتی، این اقدامات نتیجه داد و سال ۲۰۱۷، اولین پردازنده مرکزی مبتنی‌بر Zen عرضه شد؛ بنابراین بعد از تلاش‌‌های بسیار، تغییرات شگرفی در شیوه عملکرد AMD ایجاد شد و در آن بازه زمانی، این شرکت به‌طورمداوم پردازنده‌هایی تولید می‌کرد که با رقیبش، یعنی اینتل رقابت می‌کرد.

اینتل در مقابل ای ام دی

اکنون، سال‌ها تلاش این شرکت درکنار حسن‌نیت آن در حال نتیجه‌دادن است و مشارکت‌هایی بی‌نظیری در این مسیر شده. یکی از نمونه‌های بارز این موفقیت، m15 Ryzen Edition محصول ۲۰۲۱ Alienware است که به‌عنوان اولین نوت‌بوک این شرکت شناخته می‌شود که از سال ۲۰۰۷ تاکنون، از CPU AMD و GPU NVIDIA استفاده می‌کند.

Alienware و Dell تنها شرکت‌هایی نیستند که از قطعات ساخت AMD در محصولات جدیدشان استفاده می‌کنند و مایکروسافت Surface Laptop 3 و Surface Laptop 4 نیز نسخه‌های Ryzen دارند و اچ‌پی و لنوو از سخت‌افزار AMD بهره می‌برند. آنچه قبلا پردازنده‌ای منفور تلقی می‌شد، اکنون به‌عنوان رقیبی جدی برای اینتل بازگشته است.

خبرگزاری WindowsCentral برای درک بهتر دلایل اصلی موفقیت دوباره AMD و بازگشت آن به کانون توجهات با دو متخصص این صنعت صحبت کرده است تا دیدگاه‌هایشان درباره‌ نحوه مدیریت این شرکت را بر عملکرد اخیرشان ارائه دهند.

چگونگی شکل‌گرفتن مسیر بازگشت AMD

لین هوانگ، سخن‌گوی IDC Research می‌گوید: «AMD مطمئنا در حال پیشرفت است و این رشد گسترده خواهد بود.» او موفقیت AMD را به بخش‌های مختلف تقسیم کرد:

از گذشته، قوی‌ترین موقعیت این شرکت در فضای رایانه بخش بازی بوده است؛ جایی که می‌توان از مزایای فروشندگی GPU نیز بهره‌مند شد. درحقیقت، AMD در طول سال‌ها سهم چشمگیری از بازار DIY و SI‌های مخصوص بازی را ازآنِ خود کرده است. شرکت مذکور موقعیت خود را در این بخش از بازار به‌خوبی حفظ کرده است؛ یعنی بخشی که رشد AMD را شاهد بوده‌ایم و این شرکت موفق شده است در مسیر تجاری و اقتصادی نیز قدم‌های محکمی بردارد.

مقاله‌های مرتبط:

  • بهترین پردازنده‌های کامپیوتر بازار ایران
  • راهنمای خرید CPU و پردازنده کامپیوتر – ۲۰۱۹

هوانگ استدلال کرد اگرچه رایزن نیروی محرکه رشد است، این مسئله فقط به آخرین تازه‌سازی مربوط نیست؛ بلکه کل ریزمعماری Zen است که به تقویت AMD و حفظ روند صعودی‌اش کمک می‌کند. او در بخشی از سخنانش به عملکرد شرکت پیش از حضور مدیرعامل فعلی نیز اشاره کرد. علاوه‌براین، هوانگ تأکید کرد رایزن سابقه بسیار بهتری از تلاش‌های قبلی AMD برای تولید محصولاتی از این دست داشته است. او در‌این‌باره گفت:

شرکت مذکور پس از Zen 1 عملکرد عالی پایدارش را با رایزن ادامه داده و اکنون به Zen 3 رسیده است. این موفقیت‌ها در‌کنار مشکلات عرضه سال‌های اخیر اینتل، باعث شده است AMD امروز در جایی باشد که بعضی حتی فکرش را نیز نمی‌کردند و این پیشرفت هنوز ادامه دارد.

انشل ساگ، تحلیلگر ارشد Moor Insights & Strategy، درباره پیشرفت اخیر AMD و موفقیت‌هایش، دیدگاه‌های مشابهی با هوانگ دارد و آن‌ها را با این خبرگزاری به‌اشتراک گذاشته است. او درباره این موضوع توضیح داد:

اینتل از قدیم در فضای لپ‌تاپ و رایانه گیمینگ عملکرد موفقی داشته است. درحالی‌که AMD حداقل سه سال است خدمات و محصولاتی با توانایی رقابت با دیگر شرکت‌ها ارائه می‌دهد، فکر می‌کنم حدود دو سال است که مسئولان این شرکت نشان داده‌اند می‌توانند حداکثر عملکرد را با سرعت و روشی بسیار مطمئن ارائه دهند.

ساگ در پاسخ به این پرسش که «چرا فکر می‌کند روزهای خوش AMD در حال بازگشت است؟» گفت مشارکت‌های مختلف اخیر این شرکت نتیجه چرخه طولانی‌مدت تولید محصولات مختلف و تصمیمات درستی است که سال‌ها پیش گرفته شده.

وی افزود:

واقعا فکر می‌کنم این تحولی است که با گذشت زمان ایجاد شده؛ به‌همین‌دلیل، تلاش‌های چندساله این شرکت بسیار مهم تلقی می‌شوند. صرفا پیشرفت لحظه‌ای و ناگهانی نمی‌تواند بازار را متقاعد کند که برای ماندن در آن آمده هستید.

او به این موضوع نیز اشاره کرد که دستاوردهای AMD فقط به بخش‌های لپ تاپ و دسکتاپ محدود نمی‌شود؛ بلکه قسمت سرور نیز تغییرات چشمگیری شاهد بوده است. درواقع، این بخش فضای دیگری است که AMD قبل از تحولات اخیر آن را نیز از دست داده بود.

برنامه AMD برای آینده

ساگ در پاسخ به این پرسش که «چه عواملی می‌تواند باعث افزایش پیشرفت AMD در آینده شود؟» کمی فکر کرد و گفت:

فکر می‌کنم هیجان‌ زیادی برای محصولاتی وجود دارد که این شرکت قصد دارد در آینده معرفی کند؛ ازجمله DDR5 و نسل بعدی Zen.

وی اضافه کرد که یکی از قوت‌های تجارت AMD، بازار اصیل و سالمی است که در بخش گیمینگ برای خود ایجاد کرده است. او توضیح داد:

این شرکت دیگری نیازی ندارد کسی را متقاعد کند که لیدر این بازار است. اکنون زمانش رسیده است که تنها موقعیتش را پایدار کند. اکنون نوبت اینتل است که رقیبش را کنار بزند و باردیگر ثابت کند رهبری این بازار در دستانش قرار دارد؛ اما در‌حال‌حاضر، چنین موضوعی صحت ندارد. اگر به عملکرد فوق‌العاده AMD در چند وقت اخیر توجه کنید، متوجه می‌شوید این شرکت تاج طلا را از اینتل ربوده است.

ساگ چند ایده درباره این موضوع در سر داشت که اقدامات بعدی AMD چه می‌تواند باشد. وی گفت:

فکر می‌کنم این شرکت قصد دارد به نوآوری در زمینه پردازنده و پردازنده گرافیکی ادامه دهد. به‌نظرم احتمالا یکپارچه‌سازی‌های دقیق‌تری از آنچه این دو قطعه می‌توانند درکنارهم انجام دهند، مشاهده خواهیم کرد. این موضوعی است که مدت‌ها درباره‌اش فکر شده بود.

برای ارائه مثالی درباره آنچه ممکن است به «یکپارچه‌سازی» مربوط باشد، ساگ سراغ یکی از قابلیت‌های AMD رفت که در‌حال‌حاضر نیز ارائه می‌شود. وی گفت:

ویژگی‌هایی مانند حافظه دسترسی هوشمند (Smart Access Memory) دردسترس ما قرار دارند. اکنون نیز این قابلیت به پلتفرم‌های دیگر (اینتل و NVIDIA) نیز گسترش یافته است؛ اما نباید فراموش کنیم که ابتدا آن را در AMD مشاهده کرده بودیم.

پیش‌بینی‌های ساگ در حال تحقق هستند. به‌تازگی، AMD جدیدترین ویژگی به‌روزرسانی نرم‌افزار Radeon را رونمایی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد به‌راحتی خوانش متریک (Metric rRadings) را روی پردازنده‌های رایزن و بازی‌های استریم بین رایانه‌های شخصی مجهز به پردازنده گرافیکی Radeon مشاهده کنند. گویی این شرکت قصد داشته است با معرفی این قابلیت به کاربرانی پاداش دهد که هنوز‌هم از پردازنده و پردازنده گرافیکی AMD استفاده می‌کنند.

بدون شک، AMD برای سال‌های آینده شگفتانه‌های بیشتری برای تحت‌تأثیر قرار‌دادن کاربرانش خواهد داشت؛ هرچند فقط زمان نشان می‌دهد این پیشرفت ها چگونه است. اگر گیمر هستید، AMD همین الان نیز برایتان اتفاقات غافلگیرکننده‌ای برنامه‌ریزی کرده است. براساس اطلاعات منتشر‌شده، این شرکت در آستانه بازگشت برای رقابت جدی با اینتل، گزینه‌های سخت‌افزاری مناسبی در برخی از بهترین لپ‌تاپ‌های گیمینگ برای گیمرها فراهم کرده است.

در‌حال‌حاضر، با تلاش‌های AMD کاربران رایانه‌های شخصی گزینه‌های بیشتری برای پردازنده‌های قدرتمند دارند. درنهایت نیز باید به این موضوع اشاره کرد که رقابت بین شرکت‌هایی مانند AMD و اینتل بسیار جذاب است؛ زیرا باعث پیشرفت دنیای فناوری و در‌نتیجه افزایش گزینه‌های موجود برای پردازنده‌ها می‌شود.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره بازگشت AMD و مسیر پشت‌سر گذاشته‌شده آن برای انجام این کار چیست؟

اینتل و AMD با سرمایه‌گذاری در تولید زیرلایه، به مقابله با کمبود تراشه می‌روند
AMD احتمالا تولید پردازنده‌های ذن 3 پلاس رایزن 6000 را لغو کرده است
TSMC برای ساخت تراشه، از تراشه‌های AMD EPYC استفاده می‌کند
آیا AMD پردازنده های ناقص ایکس باکس سری ایکس را با نامی دیگر به فروش می‌رساند؟
مدیرعامل AMD از افزایش عرضه GPU در فصل دوم ۲۰۲۱ خبر داد

منبع windowscentral

  • ای ام دی
  • اینتل
  • سخت افزار

zoomit