کباب سلطانی، سلطان کباب‌های ایرانی

کباب چنجه و جوجه کباب دو نوع از محبوب‌ترین کباب‌های ایرانی هستند. بدون شک در سفره‌ای که کباب آن شامل هر دو نوع باشد عنوانی جز سفره اعیانی نمی‌توانیم بگذاریم. کبابی هم که به این شکل آماده می‌شود سلطان کباب‌ها باید باشد؛ یا بهتر بگوییم، کباب سلطانی.
کباب سلطانی

روش‌های زیادی برای درست کردن کباب سلطانی وجود دارد. امروز ما در مجله دلتا یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌های پخت خانگی این کباب بسیار خوشمزه‌ را به شما آموزش می‌دهیم.

مواد مورد نیاز تهیه کباب سلطانی

  • گوشت قرمز بدون استخوان (گوسفندی یا گوساله) صد و پنجاه گرم
  • فیله مرغ صد و پنجاه گرم
  • لیمو تازه یا آب‌لیمو ۴ قاشق غذاخوری
  • پیاز متوسط دو عدد متوسط یا (کیوی متوسط دو عدد)
  • روغن زیتون دو قاشق غذاخوری
  • زعفران دم‌کرده دو قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل به مقدار لازم

طرز تهیه کباب سلطانی مجلسی

مرحله اول

در ابتدا پیاز را به صورت خلالی برش بزنید که در پایان کار به گوشت‌ها نچسبد و‌ قابل جدا کردن باشد. در این‌ مرحله می‌توانید در کنار پیاز از کیوی هم استفاده کنید. کیوی حاوی آنزیمی است به نام اکتینیدین که در بافت گوشت تاثیر گذاشته و‌ باعث ترد شدن آن می‌شود.
نکته جالب این است که کیوی به‌ واسطه خاصیت اسیدی که دارد تاثیر شدید روی بافت گوشت می‌گذارد. این تاثیر به اندازه‌ای است که اگر از کیوی برای نرم کردن گوشت استفاده کنید زمان مورد نیاز در این مرحله نصف می‌شود.

مرحله دوم

 در این مرحله به سراغ گوشت‌ها بروید و فیله‌های گوشت را به صورت مستطیلی برش بزنید. نکته مهمی که باید در این مرحله رعایت کنید یکسان برش زدن گوشت‌ها است؛ چون در زمان کباب شدن ممکن است یکسان کباب نشود و شکل ظاهری خوبی به خود نگیرد.

سپس گوشت‌ها‌ را به ظرف مناسبی منتقل کرده و کیوی خرد شده و پیاز‌ها را به آن اضافه کنید.‌ سی تا شصت دقیقه زمان دهید تا بافت گوشت‌ها نرم شود. معمولا گوشت مرغ، بافت نرم‌تری نسبت به گوشت قرمز دارد به ‌همین دلیل اول گوشت قرمز را طعم‌دار کنید تا تردتر شود.

در ظرف دیگری گوشت مرغ تکه شده را با زعفران دم شده و مقداری از پیازها مخلوط کنید. کمی زمان دهید تا زعفران بوی زهم مرغ را بگیرد و پیاز‌ها بافت گوشت را نرم‌تر کند. توجه داشته باشید که در این مرحله به گوشت‌ها آب‌لیمو و نمک را اضافه نکنید چون باعث می‌شود که گوشت سفت شده و به ‌خوبی کباب نشود.

پیازها یا کیوی‌های خرد شده را از گوشت‌ها جدا کرده و ‌درون ظرف دیگری گوشت مرغ و گوشت قرمز را با هم مخلوط کنید. روغن زیتون، آب‌لیمو، نمک و فلفل را با هم مخلوط کرده و به گوشت‌ها اضافه کنید. پانزده دقیقه زمان دهید تا گوشت‌ها طعم‌دار شوند.

مرحله سوم

در مرحله آخر تکه‌های گوشت قرمز و مرغ را یکی در میان به سیخ فلزی بکشید. بهتر است در این مرحله با کمک دست گوشت‌ها را کنار هم بچینید تا فضای خالی بین آن‌ها نماند؛ چون در حین کباب شدن آب گوشت گرفته می‌شود و گوشت‌ها به قطعات کوچک‌تری تبدیل می‌شود.

برای پخت این کباب از منقل و زغال استفاده کنید، حرارت زغال بسیار بیشتر از شعله گاز است و زمان کمتری برای پخت مورد نیاز است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با طرز تهیه انواع غذاهای لذیذ مطلب خوراک نودل سرخ شده با مرغ و سبزیجات را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن

deltapayam