واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای ۷۵ سال آغاز شد

فاز دوم واکسیناسیون کرونا در کشور، سه‌شنبه ۷ اردیبهشت، با تزریق به افراد بالای ۸۰ سال آغاز شد. طبق سند ملی واکسیناسیون کرونا، در فاز اول کادر درمان، مأموران کفن و دفن جان‌باختگان کووید ۱۹، کارکنان اورژانس، مراکز نگه‌داری سالمندان و جانبازان و معلولین از اسفند تا اردیبهشت واکسینه می‌شوند.

در فاز دوم سالمندان ۶۰ تا ۸۰ سال و افراد ۱۶ تا ۶۴ سال دارای بیماری زمینه‌ای از اردیبهشت تا مرداد، در فاز سوم معلمین و کارکنان مدارس، ساکنان زندان‌ها و مراکز تأدیب، پرسنل پلیس و نظامیان و سربازان، گرمخانه‌ها، کمپ معتادین و مهاجرین، پرسنل بانک‌ها، حمل‌و‌نقل عمومی از مرداد و در فاز چهارم سایر افراد بر اساس اولویت سنی از شهریور تا دی‌ماه واکسینه می‌شوند.

پس از واکسینه شدن افراد بالای ۸۰ سال، واکسیناسیون افراد بالای ۷۵ سال از امروز، شنبه ۲۵ اردیبهشت آغاز شد. بر این اساس، تا انتهای هفته با افراد در رده سنی بالای ۷۵ سال، یعنی متولدین سال ۱۳۲۵ به قبل تماس گرفته یا به آن‌ها پیامک ارسال می‌شود. چنانچه فردی در رده سنی یادشده پیامک وزارت بهداشت را دریافت نکرد، می‌تواند در سامانه ملی واکسیناسیون ثبت‌ نام کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، علیرضا رئیسی در این مورد اعلام کرد نیازی به مراجعه حضوری افراد برای ثبت‌ نام نیست و سهمیه واکسن هیچ‌کس از بین نمی‌رود. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد:

واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای ۸۰ سال همچنان ادامه دارد. این گروه از سالمندان اگر تاکنون واکسن نزده‌اند، همچنان می‌توانند با ثبت‌ نام در سامانه اعلام‌شده برای دریافت واکسن اقدام کنند و با وجود شروع واکسیناسیون گروه‌های سنی پایین‌تر، سهمیه هیچ فردی از بین نمی‌رود.

واکسیناسیون گروه سنی بالای ۷۵ سال دست‌ کم تا دو هفته آینده ادامه خواهد داشت. طبق اعلام وزارت بهداشت، تاکنون دو میلیون و ۵۶ هزار و ۵۹۸ دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است.

منبع تصویر: باشگاه خبرنگاران جوان

زنده:

اخبار زنده؛ نام ابررایانه بعدی ایران به احترام مریم میرزاخانی «مریم» خواهد بود

هدف اصلی پاسخ ایمنی ممکن است ارسال پیامی به دیگران باشد
مصرف بیش از اندازه‌ی نمک، عملکرد سلول‌های ایمنی را مختل می‌کند
مرکز کنترل بیماری‌ آمریکا: افراد واکسینه‌شده نیازی به پوشیدن ماسک ندارند
ایلان ماسک و سندرم آسپرگر؛ مشکل میلیاردر جنجالی چیست؟
آیا ژاپن با واکسیناسیون یک درصد از جمعیت مقابل کرونا برای میزبانی المپیک آماده است؟

  • ویروس کرونا
  • پزشکی و سلامت

zoomit