ارتش ۵۹ گله – ایسنا

آمار و ارقام نشان می‌دهند مهدی طارمی، سردار آزمون، کریم انصاری‌فرد و کاوه رضایی در فصل تازه به پایان رسیده فوتبال اروپا روی هم ۵۹ گل به‌ثمر رسانده‌اند و ۱۵ پاس گل هم داده‌اند. آیا اینها فرشته‌های نجات تیم ملی خواهند بود؟

به گزارش ایسنا، روزنامه دنیای‌ اقتصاد نوشت: «فهرست تیم‌ ملی فوتبال ایران برای حضور در مسابقات بسیار حساس انتخابی جام‌ جهانی اعلام شده و امید بسیاری از هوادارانش، بیش از همه به خط حمله اروپایی این تیم است؛ آنجا که آمار و ارقام نشان می‌دهند مهدی طارمی، سردار آزمون، کریم انصاری‌فرد و کاوه رضایی در فصل تازه به پایان رسیده فوتبال اروپا روی هم ۵۹ گل به‌ثمر رسانده‌اند و ۱۵ پاس گل هم داده‌اند. آیا اینها فرشته‌های نجات تیم ملی خواهند بود؟

مهدی طارمی: او با به‌ ثمر رساندن ۱۶ گل، ارسال ۱۱ پاس گل و گرفتن هفت پنالتی در لیگ پرتغال، مجموعا روی ۳۴ گل تیمش تاثیر مستقیم داشته است. پورتو امسال در لیگ ۷۴ گل به‌ ثمر رساند. به این ترتیب می‌توان گفت مهاجم ایرانی روی ۴۶ درصد گل‌های تیمش تاثیرگذار بوده که این واقعا نسبت عجیب و غریبی است. طارمی غیر از ۱۶ گل لیگی، دو بار هم در لیگ قهرمانان اروپا موفق به گشودن دروازه رقبا شد تا با مجموع ۱۸ گل به کشور برگردد و امید اول خط آتش تیم‌ ملی باشد. طارمی ۲۸ ساله تا کنون در ۴۷ بازی ملی ۲۲ گل به‌ ثمر رسانده و در جام‌ جهانی روسیه هم در ترکیب اصلی تیم ملی به میدان رفت. او حالا در اوج آمادگی و با تجربه کافی باید در منامه گره از کار تیم ملی باز کند. اگر طارمی جلوی بحرین و عراق همان بازیکن چند ماه گذشته باشد، کار تمام است!

سردار آزمون: او به شکلی غم‌انگیز در آخرین هفته از مسابقات لیگ روسیه عنوان آقای گلی را از دست داد. با این حال آزمون در همه‌پرسی از بازیکنان شاغل در این لیگ، عنوان بهترین بازیکن فصل مسابقات را کسب کرد. او ۱۹ گل در لیگ روسیه به‌ ثمر رساند و دو پاس گل هم داد تا نقش مهمی در سومین قهرمانی پیاپی زنیت سن‌پترزبورگ داشته باشد. آزمون ۲۶ ساله در ۵۲ بازی ملی ۳۴ گل به‌ ثمر رسانده است. از آنجا که سردار خیلی زود، قبل از ۲۰ سالگی به عضویت تیم‌ ملی درآمد، خیلی‌ها امیدوار بودند رکورد گلزنی علی دایی به دست این بازیکن شکسته شود، اما روند کار با شتاب مورد نظر پیش نرفت. یک خلأ مهم در کارنامه آزمون، درخشش در مسابقات مهم ملی است. نمایش‌های او در جام‌ جهانی روسیه با انتقاد مواجه شد اما حالا زمان مناسب برای جبران مافات است.

کریم انصاری‌فرد: این بازیکن ۳۱ ساله در اوج دوران پختگی به سر می‌برد. او با تصمیم درستش مبنی بر ترک لیگ قطر و بازگشت به یونان در مسیر احیا قرار گرفت. کریم در فصل اخیر لیگ یونان ۱۳ گل برای آ.ا.ک آتن به‌ ثمر رساند و یک پاس گل هم داد. تک گل کریم انصاری‌فرد در لیگ اروپا هم تعداد گل‌های این فصل او را به عدد ۱۴ رساند. شاید باورش سخت باشد اما کریم انصاری‌فرد با ۸۳ بازی ملی یازدهمین بازیکن برتر تاریخ فوتبال ایران از این حیث به شمار می‌رود و همچنان فرصت دارد که رتبه‌های بالاتری را اشغال کند. او از یازده سال پیش در تیم ملی توپ می‌زند و تنها موفق به زدن ۲۷ گل شده است. این در حالی است که مثلا کریم باقری به عنوان یک هافبک، در ۸۷ بازی ملی ۵۰ گل زده است! در هر صورت امیدواریم کریم در سال‌های باقی‌مانده از فوتبال ملی‌اش، چند گل به‌یادماندنی به‌ ثمر برساند.

کاوه رضایی: او یکی از آرام‌ترین و بی‌حاشیه‌ترین لژیونرهای فوتبال ایران است که طی سال‌های گذشته عملکرد خوبی داشته است. رضایی البته امسال در شارلروا زیاد مصدوم شد، چندین مقطع از مسابقات دور بود و بازی‌های زیادی را از دست داد. با این حال در همین شرایط هم او موفق شد در لیک بلژیک هفت گل بزند و یک پاس گل هم بدهد. او همچنین یک بار هم در لیگ اروپا دروازه رقیب را گشود تا فصل را با هشت گل زده به پایان ببرد. کاوه در حال‌ حاضر ۲۹ ساله است، اما فقط در ۱۴ بازی ملی حاضر بوده و تنها موفق به ثبت دو گل شده است. او همیشه آرزوی درخشش در تیم‌ ملی را داشت و اصلا به همین دلیل بعد از سپری‌کردن روزهای طلایی با استقلال لژیونر شد. همین حالا هم کار کاوه در ترافیک خط حمله آسان نیست اما امیدواریم اگر در منامه به او بازی رسید، راه صدساله را یک‌شبه برود.»

انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا