عربستان تکلیف حج را مشخص نمی‌کند

در نشست رایزنی مسؤولان حج ایران و افغانستان با اشاره به تعیین نشدن سهمیه حج کشورها، تاکید شد: عربستان هرچه سریع‌تر تکلیف حج را روشن کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، مسؤولان حج جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در یک ویدئوکنفرانس در حوزه‌های حج، عمره و عتبات به رایزنی و تبادل نظر پرداختند و از توسعه همکاری‌های دو کشور در این حوزه‌ها استقبال کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی ـ، علی‌رضا رشیدیان ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ و مولوی محمد قاسم حلیمی ـ وزیر ارشاد، حج و اوقاف جمهوری اسلامی افغانستان ـ به بیان نقطه نظرات خود درخصوص حج آینده پرداختند و طرف افغانستانی مشورت، تبادل نظر و تعامل بیشتر با مسؤولان حج و زیارت ایران را برای ارائه خدمات بهتر به زائران این کشور خواستار شد.

در این نشست، طرفین به فرصت کم باقی‌مانده تا حج برای سازماندهی اعزام زائران به سرزمین وحی اشاره کردند و گفته شد که با وجود پیگیری‌های صورت‌گرفته، عربستان تاکنون سهمیه کشورها را برای حج اعلام نکرده است.  

رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت به دستورالعملی که وزارت بهداشت عربستان در مورد حج آینده منتشر کرده، اشاره کرد و افزود: یکی از مطالبات مجموعه‌های دست‌اندرکار حج در کشورهای اسلامی این است که عربستان تکلیف حج پیش‌ رو را هرچه سریع‌تر مشخص کند.

نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز بر آمادگی مجموعه حج و زیارت کشورمان برای ارائه تجارب خود در بخش‌های مختلف حوزه‌های حج، عمره، عتبات و اربعین به کشور دوست و همسایه، افغانستان تاکید کرد.  

طرفین همچنین دیدگاه خود را درباره امکان اعزام مهاجران افغان مقیم ایران به حج بیان کردند که نماینده افغانستانی پیشنهاد کرد در این زمینه طرحی تهیه و به نحوی برنامه‌ریزی شود تا با تعامل عربستان، سهمیه‌ای به این گروه اختصاص یابد و این سهمیه در اختیار ایران قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه موضوع علاقه‌مندی اتباع افغان برای سفر به عتبات عالیات، بویژه درایام اربعین را یادآور شد و پیگیری طرف افغانستانی درخصوص همکاری و تعامل وزارتخانه‌های ذی‌ربط دو کشور برای فراهم کردن شرایط استفاده از مرز ایران برای تردد این دسته از زائران در شرایط کنونی را ضروری دانست.

رشیدیان، رییس سازمان حج و زیارت نیز گفت: مجموعه حج و زیارت ایران آمادگی دارد با برگزاری نشست‌های کارشناسی تجربیات خود در چهار دهه گذشته در بخش‌های مختلف این حوزه را در اختیار طرف افغانستانی قرار دهد.

مولوی حلیمی، وزیر حج افغانستان برای استفاده از تجربه‌های ایران در حوزه حج و زیارت ابراز علاقه‌مندی کرد و گفت: ما می‌توانیم ضمن همکاری با یکدیگر صفحه جدیدی در روابط دو کشور بگشاییم. دولت و ملت افغانستان برای کشور همسایه خود، جمهوری اسلامی ایران صلح، آرامش و پیشرفت  آرزومندند.

انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا