راهکارهای افزایش مشارکت در انتخابات از دید یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

یک عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان نقش احزاب وگروه‌های اصلاح‌طلب را در افزایش مشارکت مردمی پررنگ دانست.

 اشکان مجللی، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در گفت‌وگو با ایسنا در راستای طرح راهکارهای افزایش مشارکت در انتخابات اظهار کرد: یکی از مهمترین عللی که می توانست سبب تحقق این هدف شود تایید صلاحیت نامزدهای بیشتری از سلایق مختلف برای حضور در رقابت های انتخاباتی بود.

وی ادامه داد: با این حال موارد دیگری نیز وجود دارد که شاید بتواند تغییری در شرایط فعلی ایجاد کند. یکی از این موارد تبیین جایگاه و اختیارات ریاست جمهوری به جمعیت خاموش یا همان آرای خاکستری است تا به نحوی آنان را جهت حضور در پای صندوق ها قانع کند؛ چرا که بسیاری از مردم بر این اعتقاد هستند که جایگاه ریاست جمهوری دارای اختیارات و قدرت زیادی در کشور نیست و انتخاب رییس جمهور عملا فایده ای ندارد. وی اضافه کرد: مورد دیگری که می تواند منجر به این هدف شود به نتیجه رسیدن مذاکرات وین است؛ آن هم طی همین چند روز باقیمانده تا انتخابات که نتیجه ملموسی هم در بهبود اوضاع اقتصادی کشور داشته باشد. اما با توجه به روند کندی که در وین در حال انجام است باید این مورد را هم بعید دانست.  

وی گفت: اول از همه شورای محترم نگهبان و دوم هم فعالین و نخبگان سیاسی و اعضای احزاب اصلاح طلب زمینه ساز افزایش مشارکت در انتخابات هستند. حال که دیگر کار از دست شورای نگهبان گذشته؛ این وظیفه احزاب و نخبگان سیاسی اصلاح طلب است که به نوعی امید را به جامعه تزریق کنند و در خصوص کاهش شدید مشارکت که منجر به نتایج اسفناکی در آینده خواهد شد هشدار دهند. 

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که نتایج افزایش مشارکت در انتخابات برای مردم و کشور چه خواهد بود، گفت: افزایش مشارکت در انتخابات سبب خواهد شد که فرد منتخب با رای بالایی به ریاست جمهوری برسد و این پشتوانه رای مردمی؛ زمینه را برای اقتدار بیشتر دولت آینده و نظام سیاسی کشور بخصوص در مجامع بین المللی فراهم خواهد کرد.

وی در پایان گفت: قطعا فردی که با مشارکت بالای رای دهندگان به جایگاه ریاست جمهوری برسد در منظر جهانی منزلت بالاتری خواهد داشت.

انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا