وزیر ارتباطات: فعالیت شرکت های ارائه‌دهنده اینترنت ماهواره‌ای در ایران نیاز به مجوز دارد

با اخبار جدیدی که از فعال‌شدن اینترنت ماهواره‌ای شرکت اسپیس ایکس در سراسر دنیا و گسترش کاربران آن به گوش می‌رسد، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان اعلام کرد طبق قوانین بین‌الملل، هر شرکتی بخواهد در ایران فعال شود باید مجوز دریافت کند. به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به اینکه اینترنت ماهواره‌ای پدیده‌ای غیر قابل اجتناب است، گفت:

باید بپذیریم اینترنت ماهواره‌ای پدیده‌ای است که تمام کشورهای دنیا با آن مواجه خواهند شد. هدف اصلی منظومه‌های ماهواره‌ای این است که بستر استفاده از اینترنت اشیا را در سراسر دنیا را فراهم کنند. بسیاری از مناطق دورافتاده، نه از طریق شبکه موبایل نه شبکه ثابت، قابلیت پوشش‌دهی ندارند و اینترنت ماهواره‌ای برای کمک به چنین مشکلاتی راه‌اندازی شده است. اتفاقاتی که متأسفانه امروزه در زاگرس و پارک ملی گلستان شاهد هستیم را می‌توان به کمک اینترنت اشیا حل کرد.

مقاله‌های مرتبط:

  • دبیر شورای عالی فضای مجازی: کاربران اینترنت ماهواره ای در ایران باید مجوز کسب کنند
  • استارلینک ؛ هرآنچه درباره اینترنت ماهواره ای اسپیس ایکس باید بدانید

بااین‌حال جهرمی می‌گوید اینترنت ماهواره‌ای مانند هر موضوعی، از مطالبات کشور آمریکا است که قصد دارد با توسعه پلتفرم‌های متنوع خود سلطه‌جویی‌اش در حوزه‌های مختلف اقتصاد دیجیتال را گسترش دهد. وی اضافه می‌کند که ایران نیز باید مطابق با این شرایط، خود را برای اتفاقات بعدی آماده کند. هرچند وزیر ارتباطات عقیده دارد سخت‌گیری‌های موجود در حوزه فضای مجازی در کشور باید اصلاح و تعدیل شوند؛ جهرمی گفت:

آمریکا از مدت‌ها قبل، برنامه‌ی بسط سلطه خودش بر کشورها را داشته است. ما نیز باید در این شرایط خود را آماده کنیم. برخی از سخت‌گیری‌هایی که داخل کشور صورت می‌پذیرد، باید اصلاح یا مدیریت شوند. ما مقررات سرزمینی برای استفاده از فناوری‌های ماهواره‌ای داریم و هر شرکتی که بخواهد فعال شود باید از ما مجوز بگیرد، البته اگر حقوق بین‌الملل را رعایت کنند.

به‌گفته جهرمی، سازمان فضایی کشور هم به‌دنبال ایجاد منظومه‌های ماهواره‌ای بوده و سند آن را استخراج کرده است. وی افزود: «مذاکرات بین‌المللی در حال انجام است تا ما نیز به کشورهای دارای منظومه ماهواره‌ای بپیوندیم. ما نباید از اینترنت ماهواره‌ای بترسیم و باید خودمان را برای فراگیری این فناوری آماده کنیم. اینترنت ماهواره‌ای قطعاً برای ما تهدید نیست و ما باید از فرصت‌هایی که به دست می‌آید استفاده می‌کنیم.»

جهرمی درانتها با اشاره به رشد اقتصاد دیجیتال کشور در شرایط اعمال تحریم‌ها گفت ایران می‌تواند در آینده نیز در حوزه اینترنت ماهواره‌ای رشد کند.

نئوبانک تمام دیجیتال بانک خاورمیانه رونمایی شد
بازدید از فیدیبو در یک سال ۳/۵ برابر شد
وزیر ارتباطات: اختلال روز گذشته شبکه تلفن همراه به‌دلیل برگزاری کنکور بود
در صورت قرمز شدن تهران، نمایشگاه الکامپ به تعویق خواهد افتاد (بروزرسانی)
اپراتورهای همراه و قوه قضائیه تفاهم‌نامه آگاهی‌بخشی درباره جرایم امضا کردند

منبع irna

  • فناوری ایران

zoomit