دلیل خاموشی‌های خارج از برنامه، اوج گرفتن مصرف برق اعلام شد

دلیل خاموشی‌های خارج از برنامه، اوج گرفتن مصرف برق اعلام شد

در دومین روز از قطعی‌های بدون برنامه برق در پایتخت، سخنگوی صنعت برق اعلام کرد دلیل این بی‌برنامگی، اوج‌گرفتن مصرف برق است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، مصطفی رجبي مشهدی اذعان کرد در روز گذشته مصرف برق به حدود ۶۶ هزار مگاوات رسید که تاکنون سابقه نداشته است و انتظار می‌رود با اوج‌گرفتن گرما در انتهای هفته این میزان بیشتر هم شود. این موضوع درحالی است که نيروگاه‌های کشور توان تولید تنها ۵۵ هزار مگاوات را دارند. رجبی مشهدی افزود:

هم‌اكنون شاهد فاصله ۱۱ هزار مگاواتی توليد و مصرف برق هستيم كه اين ميزان فاصله توليد و مصرف را بايد با فعاليت‌ها و برنامه‌های جابجايی بار صنايع و مشتركان عمده پر كنيم يا اگر امكان‌پذير نباشد، ناچار به اعمال خاموشی خواهيم شد.

درحالی‌که قطعی برق تنها برای یک مرتبه در طول روز پیش‌بینی می‌شود، از روز گذشته شاهد قطعی‌های مکرر و بیش از سه مرتبه هم بوده‌ایم. سخنگوی صنعت برق درخصوص خاموشی انتهای شب گذشته اذعان کرد:

به‌منظور حفظ پايداری شبكه، رله‌های فركانسی به‌كار گرفته شده است و هنگامی كه تراز توليد و مصرف از حد استاندارد فراتر رود و امكان كنترل مصرف وجود نداشته باشد، اين رله‌ها به‌صورت خودكار به‌كار افتاده و برق تعدادی از مشتركان را قطع می‌كنند.

وی با ابراز عذرخواهی به‌خاطر چنین خاموشی‌هایی گفت اگر این رله‌ها به‌درستی عمل نکنند، شاهد خاموشی سراسری و گسترده در سطح کشور خواهیم بود؛ به همین علت به این رله‌های فرکانسی جهت حفظ پایداری شبکه برق کشور نیاز است.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه امسال شاهد دست‌کم ۱۴ درصد افزایش مصرف برق هستیم، می‌گوید هم‌اکنون تاسیسات صنعت برق تحت فشار شدیدی است و حفظ پایداری شبکه سراسری نیاز به کاهش مصرف مشترکان دارد. به‌گفته سخن‌گوی صنعت برق، پیک مصرف برق سال گذشته ۵۸،۲۵۳ مگاوات بوده و کمبود بیش از ۱۰ هزار مگاواتی با صرفه‌جویی و مدیریت بار جبران‌شدنی است.

مقاله‌های مرتبط:

  • ماینینگ، کاهش بارندگی یا گرمای زودهنگام؛ دلیل قطع برق چیست؟
  • جهرمی برای قطعی اینترنت در زمان قطع برق عذرخواهی کرد
  • روحانی: استخراج رمزارزها تا پایان شهریورماه ممنوع است

با توجه به اوج گرفتن دما در اواخر هفته، مسئولان وزارت نیرو به لزوم صرفه‌جویی حداقل ۳۰ درصدی آب و برق اشاره می‌کنند. مسئولان همچنین می‌گوید ۴۰ درصد مصرف برق مربوط به وسایل سرمایشی است که با توجه به گرمای زودهنگام هوا در سال جاری، استفاده از آن‌ها فزونی گرفت. سخنگوی صنعت برق با اشاره به مصرف برق استخراج‌کنندگان رمزارز، از کشف ۳۷۸۲ مرکز غیر مجاز خبر داد که به‌میزان ۵۷۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند. وی گفت:

برای تأمین برق این میزان در محل مصرف، باید نیروگاهی به بزرگی ۸۰۰ مگاوات احداث می‌شد.

این درحالی است که فعالان حوزه رمزارز در کشور، بارها پیشنهاد احداث نیروگاه، همکاری با نیروگاه‌های آماده‌به‌کار در زمستان یا خرید برق از نیروگاه‌هایی که قرارداد خرید تضمینی از این وزارت‌خانه ندارند را اعلام کرده و در هیچ موردی به آن‌ها توجه نشد.

بلومبرگ: اپل درصدد اتخاذ طرحی برای ایجاد فروشگاه‌های خرده‌فروشی هیبریدی است
اسپانیا اقدامات ضدرقابتی اپل و آمازون را بررسی می‌کند
دیجی‌تایمز: اپل ۲۰۰ میلیون دلار در تجهیزات ساخت نمایشگرهای mini LED سرمایه‌گذاری کرده است
ارزش بازار فیسبوک به ۱ تریلیون دلار رسید
آمار فروش بازی موبایل در نیمه اول ۲۰۲۱ به حدود ۴۵ میلیارد دلار رسید

منبع moe

  • مالی و اقتصادی

zoomit