بورل: هم به ایران فشار می‌آوریم و هم با آنها همکاری می‌کنیم

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شده بروکسل موضعی متوازن شامل فشار و همکاری در قبال ایران دارد.

به گزارش فارس، «جوزپ بورل»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شده این اتحادیه در قبال ایران، موضعی متوازن دارد.

 

جوزپ بورل گفت: «اتحادیه اروپا موضعی متوازن در قبال ایران دارد. اتحادیه اروپا، هنگامی که ضروری بداند علیه ایران در بسیاری از حوزه‌های فشار سیاسی اعمال می‌کند، اما هر زمان هم ضروری بداند دنبال همکاری خواهد بود.»

 

اخیراً پارلمان اروپا قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده که خواستار اعمال برخی تحریم‌های هدفمند علیه مقام‌های ایرانی به بهانه بازداشت اتباع اتحادیه اروپا است.

 

در بخشی از این قطعنامه، پارلمان اروپا از شورای اروپا خواسته اعمال تحریم‌های هدفمند اعم از انسداد دارایی‌ها برای آن دسته از مقام‌های و نهادهای ایران شد که «در بازداشت خودسرانه و صدور حکم اعدام برای اتباع اتحادیه اروپا نقش داشته‌اند.»

 

جوزپ بورل در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله حضور «یانز یانشا»، نخست‌وزیر اسلوونی در نشست مجازی گروهک منافقین پرداخت و درباره آن اظهارنظر کرد.

 

وزارت خارجه ایران روز شنبه اعلام کرد در پی اقدام غیرقابل قبول و خارج از عرف دیپلماتیک نخست‌وزیر اسلوونی بابت حضور در گردهمایی مجازی گروهک تروریستی منافقین، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار شده است. 

 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز عصر روز یکشنبه در تماس تلفنی با جوزپ بورل ضمن محکوم کردن اقدام غیرقابل قبول نخست وزیر اسلوونی، خواستار روشن شدن موضع اتحادیه اروپا در این خصوص شده بود.

 

بورل امروز دوشنبه گفت که به ظریف گفته مواضع نخست‌وزیر اسلوونی، نماینده موضع اتحادیه اروپا نیست. او همچنین گفت: «چیزی برای گفتن درباره اظهارات نخست‌وزیر اسلوونی ندارم. [اظهارنظر در این باره] به عهده خود ایشان است.»

 

 

Beytoote