بهترین و بدترین کشورها برای شادی کودکان

بهترین و بدترین کشورها برای شادی و سلامت کودک

بهترین و بدترین کشورها برای شادی و سلامت کودکاختصاصی تابناک با تو؛ کودکان جهان عصبانی هستند زیرا هیچ محیط ایده آل و عاری از بیماری و آلودگی وجود ندارد که بتوانند در آن رشد کنند. براساس گزارش جدید مجله پزشکی (The Lancet)، کشورهایی که در آنها سالم ترین و ثروتمندترین کودکان بزرگ می‌شوند همان کشورهایی هستند که در تخریب محیط زیست مقصرند و تا چند وقت دیگر در کره زمین فجایع زیست محیطی ایجاد می‌کنند.

بر اساس این گزارش، هیچ کشوری وجود ندارد که بتوانیم آن را مکان ایده‌آل برای تربیت کودکان سالم بدانیم. در واقع کشورهایی که به اعتقاد ما بهترین مکان برای زندگی سالم، امن و لوکس هستند، همان کشورهایی هستند که بیشترین تهدید را برای آینده سیاره ما دارند و به عبارت دیگر آنها خطری بزرگ برای آینده کودکان هستند.

همان طور که در گزارش منتشر شده توسط مجله پزشکی (The Lancet) آمده است، کودکان و جوانان سرشار از انرژی، ایده و امید به آینده هستند، اما آنها از وضعیت جهان عصبانی اند؛ آنان از میزان انتشار کربن که به جهان وارد می‌شود، نگرانند.

اکنون ده کشور را به شما معرفی خواهیم کرد که بر اساس درصد انتشار دی اکسیدکربن رتبه‌های نخست را دارند؛ قطر در صدر فهرست است، در حالی که ایالات متحده آمریکا در مکان هشتم قرار دارد. اینها دقیقا همان کشورهایی‌اند که بهترین شرایط زندگی را دارند.

کشورهایی که خطر قابل توجهی برای زندگی کودکان دارند:

قطر، انتشار کربن: ۱۷۱۶.

ترینیداد و توباگو، انتشار کربن: ۹۹۸.

کویت، انتشار کربن: ۸۳۲.

امارات متحده عربی، میزان انتشار کربن: ۸۱۰.

بحرین، انتشار کربن: ۷۵۲.

عربستان، انتشار کربن: ۶۱۲.

استرالیا، میزان انتشار کربن: ۵۲۴.

ایالات متحده آمریکا، میزان انتشار کربن: ۵۰۰.

قزاقستان، انتشار کربن: ۴۹۳.

لوکزامبورگ، انتشار کربن: ۴۸۸.

لیست کشور‌های کم کربن که خطر کمتری برای زندگی کودکان دارند؛

بوروندی، انتشار کربن: -۹۸.

چاد، انتشار کربن: -۹۸.

سومالی، انتشار کربن: -۹۸.

جمهوری آفریقای مرکزی، انتشار کربن: -۹۸.

جمهوری دموکراتیک کنگو، میزان انتشار کربن: -۹۸.

مالاوی، میزان انتشار کربن: -۹۷.

رواندا، انتشار کربن: -۹۷.

مالی، انتشار کربن: -۹۷.

نیجریه: میزان انتشار کربن: -۹۶.

ماداگاسکار، میزان انتشار کربن: -۹۵.

وزیر بهداشت سنگال آوا کول سیک در مورد این گزارش گفت: در حالی که فقیرترین کشور‌ها کمترین میزان انتشار دی اکسید کربن را دارند، بسیاری از این کشور‌ها از اثرات تغییر سریع آب و هوا رنج می‌برند.

وی افزود: کودکان آینده نباید هزینه بهبود زندگی کودکان امروز را بپردازند.

مجله پزشکی لانسیت لیستی از بهترین کشور‌هایی را ارائه کرده است که امروزه از سلامت کودکان حمایت می‌کند. این مجله مجموعه‌ای از شاخص‌ها را در مورد چگونگی زنده ماندن و رشد کودکان ارائه می‌دهد. این گزارش مواردی از جمله: تعداد مرگ مادران، درصد کودکانی که تا پنج سالگی زندگی کرده‌اند، میزان خودکشی، خدمات بهداشتی، بهداشت و نبود فقر را در نظر گرفته‌ است.

این در حالی است که کیفیت آموزش، تغذیه، میزان آزادی، فرزندآوری و ایمنی نیز در بسیاری از کشور‌ها اندازه گیری شده است.

پس از اتمام این مطالعات، مشخص شد که نروژ در لیست بهترین‌هاست و از نظر “زندگی مرفه” مقام اول را دارد، در حالی که جمهوری آفریقای مرکزی در آخرین مکان قرار داشت و ایالات متحده آمریکا در وسط فهرست جای گرفته بود، و از بین ۱۸۰ کشور در رتبه ۳۹ پیش از جمهوری چین در رتبه ۴۳ قرار داشت.

بيشتر بخوانید

آزادی ده‌ها زن و کودک داعشی

بهترین و بدترین کشورها برای شادی و سلامت کودک

بهترین کشورها برای سلامتی و شادی کودک شما؛

نروژ
کره جنوبی
هلند
فرانسه
ایرلند
دانمارک
ژاپن
بلژیک
ایسلند
انگلستان
بدترین کشورها برای سلامتی و شادی کودک شما

جمهوری آفریقای مرکزی
چاد
سومالی
نیجریه
مالی
گینه
سودان جنوبی
سیرا لئون
افغانستان

تنها کشورهایی که از نظر بهداشت، محیط زیست و رفاه اقدامات خوبی را انجام داده‌اند عبارتند از: آلبانی، ارمنستان، اردن، مولداوی، سریلانکا، تونس، ویتنام و اروگوئه می‌باشند.

نویسندگان گزارش (لانست) همچنین گفتند که علاوه بر نگرانی‌های بهداشتی و زیست محیطی، نگرانی های قابل توجهی در مورد تبلیغات غذاها، نوشیدنی‌ها و رفتارهایی می شود که ممکن است سلامتی کودکان در سراسر جهان را تهدید کند، مانند تبلیغ نوشیدنی‌های شیرین، غذاهای فرآوری شده و ناسالم، سیگارهای الکترونیکی، الکل و شیر خشک.

دولت های سراسر جهان در حال نظارت بر تبلیغات هستند و بر این باورند که کودکان هدف این نهادهای تجاری هستند که مواد اعتیاد آور و کالاهای ناسالم را از جمله فست فودها، قند، نوشیدنی‌های شیرین، الکل، توتون و …را تولید می‌کنند.

علاوه بر جایی که کودک در جهان زندگی و رشد می‌کند همیشه عواملی وجود دارد که بر میزان خوشبختی آنها تأثیر می‌گذارد، مانند حمایت از خانواده، ایمنی، بهداشت، تحصیلات خوب، فرهنگ و سایر موارد.

در این گزارش كودكی از نیوزیلند گفت: برای من، حال خوبی مربوط به زمان بازی است كه با مادر و پدرم سپری می‌شود، یک فرزند دیگر از نیجریه گفت: كودک بودن بسیار سرگرم كننده است زیرا به شما فرصت بازی و تفریح می‌دهد.

همه کشور‌های جهان کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد را به منظور محافظت، آموزش، رفتار‌های خوب و حفظ سلامتی آن‌ها امضا کرده اند، جز ایالات متحده آمریکا.

tabnakbato