بلینکن: ایران باید طی روزهای آینده تصمیمات مهمی بگیرد

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

بلینکن گفت «ایران باید طی روزهای آینده تصمیمات مهمی بگیرد. آنها نمی‌توانند از یک سو برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهند و از سوی دیگر در مذاکرات تعلل کنند.»

به گزارش تسنیم، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری رویترز اذعان کرد که خروج کشورش از برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ یک اشتباه بزرگ برده و موجب انزوای آمریکا شده است.

 

بلینکن در این خصوص به رویترز گفت: «من فکر می‌کنم که خروج ایالات متحده از برجام یک اشتباه بزرگ بود که به ایران فرصت داد که برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهد. ایران طی‌ ماه‌های اخیر سانتریفیوژهای پیشرفته بیشتری را به کار گرفته و اقدام به غنی‌سازی در سطوح بالاتر کرده است.»

 

وی ادامه داد: «برجام یک توافق بسیار موثر بود که برنامه هسته‌ای ایران را مهار کرده بود. اما آمریکا با خروج از برجام این وضعیت را تغییر داد. خروج از برجام باعث اختلاف میان آمریکا و متحدانش شد. در واقع این آمریکا بود که با خروج از برجام منزوی شد، نه ایران.»»

 

وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص روند مذاکرات وین نیز اظهار داشت: «ما همچنان بر این باوریم که بهترین راه پیش رو دیپلماسی و بازگشت متقبال به برجام است، اما فرصت دارد کوتاه و کوتاه‌تر می‌شود. ما قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران 6 دور مذاکره داشتیم و نتایجی نیز حاصل شده بود، اما بعد از انتخابات شکاف زمانی بزرگی داشتیم.»

 

وی با تکرار اظهارات بی‌اساس پیشین خود مبنی بر اینکه ایران در مذاکرات وین جدی نیست، مدعی شد: «اگر مسیر بازگشت به برجام به نتیجه نرسد، ما گزینه‌های دیگری خواهیم داشت. من نمی‌توانم درباره این گزینه‌ها با شما صحبت کنم، اما در این خصوص با متحدان و شرکای خود در ارتباط هستیم.»

 

بلینکن اضافه کرد: «ایران باید طی روزهای آینده تصمیمات مهمی بگیرد. آنها نمی‌توانند از یک سو برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهند و از سوی دیگر در مذاکرات تعلل کنند.»

 

 

کاخ سفید: بایدن متعهد به بازگرداندن آمریکا به برجام است

 سخنگوی کاخ سفید پس از پایان مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین با بیان این ادعا که واشنگتن همیشه امیدوار به رویکرد دیپلماتیک است، مدعی شد که جو بایدن متعهد به بازگرداندن آمریکا به پایبندی به برجام است.

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

جن ساکی روز جمعه به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران ادعا کرد که واشنگتن همیشه امیدوار به رویکرد دیپلماتیک هستیم و این بهترین گزینه است.

 

سخنگوی کاخ سفید در حالیکه هیات های غربی برای مشورت و دریافت دستور العمل های تازه در پی پیشنهادات ایران به پایتخت های خود بازگشته اند، مدعی شد که ایران با پیشنهادهای سازنده به وین نیامد.

 

 

 

Beytoote