طرز تهیه دهانشویه خانگی با طعم های مختلف

برای اینکه از دهان و دندان های  خود مراقبت کنید استفاده از دهانشویه گزینه مناسبی می باشد. این ماده باعث جلوگیری از پوسیدگی دندان ها، از بین رفتن جرم آن ها، از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از بوی ناخوشایند دهان می شود. طرز تهیه دهانشویه خانگی بسیار آسان است که در قسمت بعد با آن ها آشنا خواهید شد.

دهانشویه خانگی

آموزش طرز تهیه دهانشویه خانگی

شما می توانید در خانه و با استفاده از وسایل دردسترس دهانشویه های طبیعی درست کنید و از آن ها برای سلامت دهان و دندان های خود استفاده کنید. رفته رفته خودتان متوجه اثر بخشی این دهانشویه هی طبیعی خواهید شد. در ادامه به تفکیک آن ها را بیان خواهیم کرد.

مواد لازم:

 • آب مقطر: نصف فنجان
 • آب آلوئه ورا: نصف فنجان
 • جوش شیرین: ۱ قاشق چای خوری

طرز تهیه دهانشویه آلوئه ورا:

همه ی مواد گفته شده را در ظرفی با هم ترکیب کنید. از این دهانشویه روزی ۳ الی ۴ بار درست کرده و استفاده نمایید. شست و شو دادن دهان با آلوئه ورا باعث کاهش شاخص های پریودنتال ای شود و علاوه بر آن باعث کاهش جرم دندان ها و کاهش خونریزی لثه نیز خواهد شد.

مواد لازم:

 • روغن اسانس نعناع: ۲ الی ۳ فنجان
 • آب مقطر: ۱ فنجان

طرز تهیه دهانشویه نعناع:

اسانس نعناع و آب مقطر را با باهم ترکیب کرده و توصیه می شود روزانه دو الی سه بار از آن استفاده کنید. این دهانشویه باعث رفع بوی ناخوشایند و نامطبوع دهان خواهد شد.

طرز تهیه دهانشویه طبیعی

مواد لازم:

 • آب مقطر: ۱ الی ۲ قطره
 • روغن درخت چای: نصف فنجان

طرز تهیه دهانشویه روغن چای:

مواد ذکر شده را داخل ظرفی مناسب با هم مخلوط کرده و ۲ الی ۳ بار در روز با آن دهان خود را شست و شو دهید. روغن درخت چای دارای مواد ضد التهابی است از این رو در کاهش التهاب های لثه و هم چنین خونریزی آن بسیار موثر خواهد بود.

مواد لازم:

 • آب گرم: نصف لیوان
 • بی کربنات سدیم یا جوش شیرین: ۱ قاشق چای خوری
 • نمک طعام: نصف قاشق چای خوری

طرز تهیه دهانشویه جوش شیرین:

نصف لیوان را با آب گرم پر کنید. جوش شیرین و نمک طعام را به آن بیفزایید. توصیه می شود از آن قبل و بعد از مسواک زدن استفاده کنید. این دهانشویه طبیعی را روزی ۳ الی ۴ مرتبه درست کرده و دهان خود را با آن بشویید. این ماده برای از بین بردن باکتری ها دهان و رفع بوی ناخوشایند آن موثر است. جوش شیرین با با خاصیت قلیایی خود باعث افزایش بزاق دهان خواهد شد.

مواد لازم:

 • دارچین پودر شده: نصف قاشق غذا خوری
 • آب ولرم: ۱ پیمانه
 • جوش شیرین: نصف قاشق چای خوری
 • عسل: یک و نصفی قاشق چای خوری
 • لیمو ترش: دو عدد به صورت آب گرفته شده

طرز تهیه دهانشویه عسل و دارچین:

در طرز تهیه این دهانشویه خانگی باید همه ی مواد را با هم مخلوط کرده و سپس مقداری از آن را داخل دهان خود غرغره کنید. این دهانشویه باعث رفع بوی بد دهان خواهد شد.

طرز تهیه داهنشویه خانگی با دارچین

مواد لازم:

 • آب گزم: نصف لیوان
 • نمک طعام: نصف قاشق چای خوری

طرز تهیه دهانشویه نمک:

مواد ذکر شده را در ظرفی با هم مخلوط کنید و در روز سه مرتبه آن را درست کرده و دهان خود را شست و شو نمایید. شستن دهان با آب نمک باعث از بین رفت باکتری های موجود در آن شده و هم چنین سبب جرمگیری دندان نیز می شود.

مواد لازم:

 • آب مقطر: ۱ فنجان
 • روغن دارچین: ۲الی ۳ قطره

طرز تهیه دهانشویه روغن دارچین:

روغن و آب مقطر را با هم ترکیب کرده و روزی دو الی سه مرتبه از آن برای شستن دهان خود استفاده کنید. روغن دارچین دارای خاصیت ضد باکتری می باشد که این امر از  پوسیدگی دندان ها که توسط یاکتری ها اتفاق می افتد، جلوگیری خواهد کرد.

درست کردن دهانشویه خانگی

انواع دیگری از دهانشویه های طبیعی

در طرز تهیه دهانشویه خانگی می توانید آن را با طعم های مختلفی دیگری نیز تهیه کنید. شما می توانید برای شستن دهان خود از دمنوش مریم گلی و رازیانه نیز استفاده نمایید.

یکی دیگر از این دهانشویه ها، سرکه سیب می باشد. برای اینکار باید آب را با سرکه سیب مخلوط کرده به طوری که مقدار آب سه برابر سرکه باشد سپس با این ترکیب دهان خود را تمیز کنید.

برای جلوگیری از پوسیدن دندان ها و هم چنین کاهش جرم آن ها ۳ قطره عصاره گریپ فروت، ۱/۴ قاشق چای خوری نمک دریایی، ۱ قطره اسانس سیر و ۴ قاشق چای خوری جوش شیرین را در یک فنجان آب جوشیده مخلوط کنید. حال از این ترکیب برای شستن دهان خود استفاده نمایید.

یک ظرف درب دار تهیه کنید و داخل آن ۱ فنجان آب جوشیده ریخته و دو قاشق غذا خوری اسطوخودوس و دو قاشق غذا خوری نعناع به آن بیفزایید. حال درب ظرف را بسته و مهلت دهید تا سی الی چهل دقیقه در آم دم کشیده و سپس آن را داخل صافی بریزید. سپس به عنوان دهانشویه از آن استفاده کنید.

آب اکسیژنه و یک قسمت آب معدنی را با هم مخلوط کرده و دهان خود را با آن بشویید. این ترکیب برای زخم های کوچک دهان بسیار موثر است.

شست و شوی دهان با چای نیز نوعی دهانشویه محسوب می شود. برای اینکار می توانید در روز ۳۰ دقیقه دهان را با چای بشویید. این امر باعث می شود که عفونتهای لثه و و التهابات آن کاهش یافته و هم چنین پلاک ها را از بیت می برد.

درست کردن دهانشویه طبیعی

یکی دیگر از دهانشویه های طبیعی که برای رفع خونریزی لثه و درمان زخم موثر است، چند قطره عصاره گریپ فروت می باشد. چند قطره از آن را باید با آب ترکیب کنید و کمی اسانس سیر نیز به آن افزوده حال با ان دهان خود را شست و شو دهید.

یکی دیگر از بهترین دهانشویه های طبیعی گلاب و سرکه است. برای درست کردن آن گلاب و سرکه را به نسبت پنج به یک ترکیب کرده و از آن در روز دو الی سه مرتبه برای شست و شوی دهان خود استفاده کنید.

برای طرز تهیه نوعی دیگر از دهانشویه خانگی از سیر و دارچین استفاده کنید. به این صورت که دو حبه سیر و ۱/۸ پودر چای خوری دارچین را با هم ترکیب کنید و سپس آن را در مقدار دو فنجان آب جوش بریزید. سپس مهلت دهید تا سرد شود. در ادامه این ترکیب را داخل صافی رد کنید و داخل ظرف شیشه ای درب داری بریزید. حال هر روز با آن به مدت ۲۰ دقیقه دهان خود را شست و شو دهید. این دهانشویه برای مشکلات لثه موثر است. هم چنین خاصیت ضد التهاب و آنتی باکتریال نیز دارد.

منبع : آرگا

برچسب :

arga