فریادهای عزیزی خادم خطاب به مخاطب خاص

به گزارش “ورزش سه”، شهاب الدین عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال ایران ظهر امروز در کانون مربیان حضور یافت و در حالی که پشت میکروفن و روی استیج قرار داشت، صحبتهای نسبتا طولانی را انجام داد.

 

او در این سخنرانی به ماجرای وی ای آر اشاره می‌کند و می‌گوید که از بین ۱۵ شرکت که دارای لایسنس بودند، فقط یکی برای حضور در ایران اعلام تمایل کرد که به گفته او پس از امضای قرارداد «صد انگ زدند».

 

او که از اواسط صحبت هایش با صدای بلند درباره مشکلات فدراسیون فوتبال صحبت می‌کرد، با کنایه نسبت به برخی موارد موضع گیری کرده و از تلاش برخی افراد برای تعطیلی اردوی بانوان گفته است.

 

مشروح صحبت‌های رئیس فدراسیون فوتبال ایران را می‌خوانید:

 

* وی ای آر آوردیم و صد انگ زدند

دیپلماسی در بالاترین سطح که رییس فیفا باشد، در اینجا اصلا شخص معنا ندارد. مگر عزیزی خادم هست؟ عزیزی خادم نماینده ایران است. اگر امروز اینفانتینو  به ایران می‌آید برای ایران است. همه باید به اسم ایران افتخار کنیم. فوتبالی که یک ساختمان از خودش نداشته و ندارد را همه برایش مدعی می‌شوند. ما باید یاد بگیریم که بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم برای جام جهانی که کنارمان (نزدیکمان) است. ما قرارداد چهار ساله بسته‌ایم؛ از پرواز اختصاصی و… که البته وظیفه ام است. مردم جانشان را برای این کشور داده‌اند. یک خانواده یک نفر داشته و وجودش یک پسر بوده برای مملکت داده و من خجالت می‌کشم این حرف ها را بزنم اما همین دلیلی است که ما می‌توانیم، همه جامعه فوتبال. تخریب کردن و حرف زدن راحت است، به عمل کار برآید. هر کسی می‌خواهد با آمار و ارقام بیاید و من قانعش کنم یا او ما را قانع می‌کند یا ما او را. بهترین گفتار، عملکرد است. الان در فضایی قرار گرفتیم که همه یاد بگیریم به ایران افتخار کنیم، کمک کنیم و راه را باز کنیم. ما وظیفه داریم. عمر مثل برق و باد می‌گذرد. فدراسیون فوتبال چه کاری باید انجام می‌داد که نداده؟ VAR می‌آوری، می‌خواهند صد تا انگ بزنند. برای هزینه های VAR هر نفر چیزی حدود ۱۰ هزار یورو باید هزینه بدهد و بیانیه هم دادند. چهل داور ما الان باید بروند و اگر نروند حذفشان می‌کنند. مسئولیت این کار با چه کسی است؟ پاسخ بدهند.

 

* فقط یک شرکت برای VAR می‌آمد

متاسفانه جامعه فوتبال هم بعضی جاها سکوت می‌کند. ۱۵ شرکت در استاندارهای فیفا بودند و گفتند غیر از ۱۵ تا نمی‌توانی برداری. ۱۴ تا از آنها نمی‌آمدند. برای چه این شرکت آمده؟ برای چهار بازی که بتوانیم داورها را آموزش بدهیم. بعد از آن هم بتوانیم این فضا را ایجاد کنیم که ببینیم خدمات آن درست است؟

 

 

* شاید یک قرارداد تاریخی امضا کنیم

همه باید به اسم ایران افتخار کنیم. هر چه داریم به لطف الهی از ایران عزیز است. بالای ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده‌اند، ۲۰۰ میلیارد دلار در زیرساخت ها در قطر ولی ۶۰-۷۰ میلیارد هم زیرساخت های غیر فوتبالی. به یکی از دوستان می‌گفتم، با تمام احترامی که قائل شدم و الحمدالله تفاهم‌ نامه ای امضا شد تیم بسیار سنگین و مجربی را گذاشتیم که برنامه ریزی می‌کنند و انشاالله ظرف دو ماه آینده و حتی شاید کمتر به یک قرارداد تاریخی تبدیل می‌شود. قراردادی در تمام حوزه ها و تمام امکانات. فقط ما بتوانیم خودمان را به دوحه برسانیم، اسکان، تغذیه و تیم ملی ما از همه چیز استفاده می‌کند. اتفاقا یک بخشی از آن آموزش است که همه مربی های ما استفاده کنند. فدارسیون باید چه کار می‌کرد؟ باید دیپلماسی می‌کرد که انجام داده. باید نتیجه می‌گرفت که گرفته. باید حفظ وضع موجود می‌کرد که کرده. باید فوتبال بانوان به سمتی می‌رفت که علیرغم مشکلاتی که از قبل بوده و همه هم آگاه هستند و خیلی ها لب باز نمی‌کردند و حاضر نبودند در این حوزه قدم بردارند. حتی بعضی از نقش مخربشان هم دست برنداشتند. فدراسیون باید چه کار می‌کرد؟

 

 

 

* چرا می‌خواهید اردوی بانوان را تعطیل کنید؟

همه یاد گرفته‌اند یک لطمه به منافع ملی می‌زنند. یک جاهایی ما الگو هستیم و باید فضا بدهیم که این فضای حرص و حسادت رخت ببندد. حتی اگر ایراد هم باشد مگر ایراد را جار می‌زنند؟ ما که ۵۰۰ سال پیش نبودیم. این فوتبال اکنون آمده. در ۸-۹ ماه ۳-۴ ماه که تعطیلی بوده بخاطر کرونا و عید و … فوتبالی که در ۴-۵ ماه به این وضعیت رسیده زدن ندارد. اینها قلیل هستند و بازندگان بزرگ این مسیرند.

 

دیشب من تا دیروقت در حال برنامه ریزی برای پرواز اختصاصی تیم ملی بانوان به هند بودم که الحمدالله رایگان هم انجام شد و با افتخار هم این کار را کردم و این را هم وظیفه خودم می‌دانم. اگر کسی مدعی است و مساله ای دارد بیاید حرف بزند. یک عده به بهانه‌های مختلف می‌خواهند اردو را تعطیل کنند، بانوان نروند؛ به چه دلیلی نروند؟ اینها هم جزو این جامعه اند‌.

امروز حوزه کارهای فرهنگی را ببینید. ما کار بزرگی را دیروز و البته قبل تر هم با آقای دکتر قاضی زاده هاشمی حدود یک ماه پیش انجام دادیم. آن هم مسئولیت مستقیم اجتماعی ما است. این چیزها افتخار و وجود ما هستند. امروز همه ما به برکت شهدا اینجا هستیم.

 

* فضا را برای باشگاه‌ها باز کردیم

ما جلسات متعددی داشتیم. همانطور که در برنامه های انتخاباتی بود، برای اینکه نگاه حرفه ای به فوتبال داشته باشیم برنامه ریزی کرده‌ایم و یک قدم بزرگ را در این زمینه برداشتیم و به این قدم افتخار هم می‌کنیم. بر عهدی که بستیم پایبندیم. فوتبال ملی از انحصار بری است و برای همه است. امروز بعد از دهه ها اولین بار است که بحث های حاشیه ای وجود داشته، ما امروز فضا کاملا منطبق و برنامه ریزی شده، برای باشگاه ها فضا باز کرده‌ایم. شاید این اتفاق باید ۲۰ سال پیش می‌افتاد، این مساله اصلا به من مربوط نیست. وظیفه حرفه ای خودم است، مثل بعضی ها در تاریکی پشت مسائل شرعی و اعتقادی می‌روند نیستم. اعتقاد و مسائل شرعی سر جای خودش و مسائل حرفه ای سر جای خودش.

 

 

 

* با زیر دو میلیون دلار صعود کردیم

بعضی عادت کرده‌اند و بقایشان را در تخریب و بحران می‌دانند. در فوتبال ملی چه اتفاقی افتاده؟ تمام مربی هایی که از قبل آمده‌اند حداقل سالی ۲/۵ تا ۳ میلیون دلار باید پول داده می‌شد؛ یعنی ۱۲ میلیون دلار هزینه می‌شد که تیم به جام جهانی صعود کند. امروز با زیر ۲ میلیون دلار تیم ملی ما صعود کرده و آن هزینه باید صرف توسعه فوتبال ملی ایران شود و مناطق محرومی که در امکانات حداقلی مانده‌اند.

 

 

* فوتبال ایران ۱۰۰ میلیون دلار پول می‌خواهد

آقایانی که این همه مدعی هستند ۳۰ استان داریم، ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومان بگذارند. چه ایرادی دارد؟ اینهمه موسسه فرهنگی پول می‌گذارند. کدام موسسه سرعت انتقال و کارکردش بیشتر از فوتبال است؟ سی تا ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود می‌شود ۱۰۰ میلیون دلار. فوتبال ملی ایران اگر بخواهد به سمت حرفه ای گری برود حداقل سالی ۱۰۰ میلیون دلار پول می‌خواهد که در مقابل عظمت فوتبال ایران، جمعیت ایران، علاقمندان به فوتبال و غرور ملی که ایجاد می‌کند پولی هم نیست. چه اشکالی دارد؟ این امکانات را ایجاد کنند. برای امکانات حداقلی که ما می‌گیریم باید پاسخگو هم شویم.


* بیانات مقام معظم رهبری به جا و به موقع بود

از تمام شهدا در تمام بازی ها و در تمام رده ها با افتخار یاد می‌شود. بیانات مقام معظم رهبری را هم که در خصوص حادثه چوار داشتیم که بیانات بسیار بجا و به موقعی بود و نشان داد فوتبال اثر اجتماعی اش را دارد و فدراسیون فوتبال در همین زمینه هم یک کار فرهنگی قوی کرده است.

 

 

* فدراسیون با افتخار این کار را انجام داد

باور کنید در این چند روز مساله ای که من بخاطر آن بسیار خوشحال و خرسندم بحث همین تبلیغات محیطی است که توانستیم قدم اول یک ساز و کار مناسب و متناسبی را برنامه ریزی کنیم و در این خصوص خودم را مکلف دیدم. از برادر خودم آقای دکتر سجادی وزیر محترم ورزش واقعا تشکر می‌کنم‌، دوست خوب من است و همیشه کنار ماست. جلسات متعددی را داشتیم که فضایی را ایجاد کنیم که انشاالله قدم های بزرگ را برای باشگاه‌ها داشته باشیم و به همه باشگاه‌‌ها تبریک می‌گویم و انشاالله مبارکشان باشد. اولین قدم اقتصادی را برداشتیم و کار بسیار سختی بود و باید ساز و کار مالی و حقوقی و… می‌شد. شما اگر بخواهی کار اول را انجام بدهی سختی‌های خودش را دارد ولی فدراسیون فوتبال همانطور که تعهد کرده بود، این کار را با افتخار انجام داد که انشاالله این یک قدم بزرگ و بسیار مهم در عرصه حرفه ای کردن فوتبال خواهد بود.

 

varzesh3