موضوع هسته‌ای ایران در دیدار پوتین و بایدن بررسی می شود

 دیدار پوتین و بایدن,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

بایدن و پوتین قرار است در دیدار تصویری خود برنامه هسته ای ایران را در کنار موضوعات دیگری نظیر اوکراین، مسائل سایبری و کنترل تسلیحاتی بررسی کنند. 

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، در حالی که قرار است به زودی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه با هم دیدار کنند، موضوعات این دیدار مورد توجه قرار گرفته و گفته شده دو طرف در دیدار تصویری خود اوضاع اوکراین، مسائل سایبری و کنترل تسلیحاتی را بررسی خواهند کرد.

 

در همین ارتباط نیز یک مقام آمریکایی اعلام کرد که واشنگتن از گفت‌وگو میان روسیه و ناتو درباره نگرانی‌های دو جانبه استقبال خواهد کرد و قرار است بایدن این هشدار را به پوتین بدهد که هرگونه اقدام علیه اوکراین با بهای بسیار سنگینی پاسخ داده خواهد شد.

 

موضوع هسته‌ای ایران از دیگر موضوعات مورد گفتگو در دیدار مجازی پوتین و بایدن خواهد بود و به گفته مقام آمریکایی، بایدن و پوتین درباره نگرانی‌های واشنگتن درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران گفت‌وگو خواهند کرد.

 

بررسی موضوع هسته‌ای ایران در گفتگوی رؤسای جمهور آمریکا و روسیه در حالی است که روز دوشنبه «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: برای رسیدن به یک توافق خوب جدی هستیم. توافق باید جامع باشد که مردم به طور ملموس نتایج آن را احساس کنند.

 

وی افزود: آنچه که هیئت ایرانی به عنوان متن مکتوب ارائه داده کاملاً در چهارچوب برجام است و هیچ چیزی فراتر از برجام در آن نیست و مطالبات فرا برجامی در متن نیست. صراحتاً به آقای بورل اعلام کردم که اخبار غنی‌سازی ۹۰ درصدی ایران کذب محض است.

 

وزیر امور خارجه ایران همچنین تصریح کرد: انتظار این است که در ادامه گفتگو، طرف‌های مقابل با پیشنهادها و پاسخ‌های مشخص شامل لغو تحریم‌ها به وین آمده و دست از بازی مقصرنمایی بردارند، در این صورت توافق خوب در دسترس است، ما مسیر دیپلماسی و مذاکره را در وین و در چهارچوب منطق مذاکراتی و تفاهم دنبال خواهیم کرد.

 

Beytoote