ادای احترام به «غول مهربان» در جدیدترین دودل گوگل

ادای احترام به «غول مهربان» در جدیدترین دودل گوگل

جدیدترین دودل موتور جست‌و‌جوی گوگل (Google Doodle) که متعلق‌ به امروز (یک‌شنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۹) است به سودان، آخرین بازمانده از کرگدن‌های نرِ سفیدِ شمالی، ادای احترام می‌کند. از سودان به‌عنوان «غول مهربان» یاد می‌شد.

دودل جدید گوگل به همین روز در سال ۲۰۰۹ اشاره می‌کند؛ جایی که سودان و سه کرگدن سفید شمالی دیگر به خانه‌ی جدید در منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی اُل پِژتا در کِنیا وارد شدند. بر اساس ادعاها، سودان که در سال ۱۹۷۵ اسیر شد، آخرین کرگدن سفید شمالی محسوب می‌شد که در حیات وحش به ‌دنیا آمده بود. 

یک سال بعد، سودان به باغ وحش دوور کرالووه در چکسلواکی (جمهوری چک کنونی) برده شد. دوور کرالووه تنها باغ وحش دنیا است که کرگدن‌های سفید شمالی بدون مشکل در آن به دنیا آمده‌اند. در باغ وحش دوور کرالووه، سودان تبدیل به پدر سه کرگدن و پدربزرگ یک کرگدن شد.

دودل گوگل برای سودان کرگدن سفید شمالی

در سال ۲۰۰۹ نهادهای رسمی اعلام کردند این نوع کرگدن‌ سفید شمالی منقرض شده است و به ‌همین دلیل، چهار کرگدن مورد بحث در سال ۲۰۰۹ به منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی اُل پِژتا بازگردانده شدند. مسئولان امیدوار بودند فضایی که منطقه‌ی اُل پِژتا ارائه می‌دهد، بستر را برای تولید مثل کرگدن‌ها فراهم کند، اما تلاش‌ها در این زمینه نافرجام بود. 

مقاله‌ی مرتبط:

  • دودل گوگل، زیبایی‌های مجمع الجزایر گالاپاگوس را به ‌تصویر می‌کشد

سودان سال‌های پایانی زندگی خود را با دختر و نوه‌اش که ناجین و فاتو نام داشتند سپری کرد و سپس در سال ۲۰۱۸ در سن ۴۵ سالگی، مهرین‌کشی (کشتن از روی ترحم) شد. با وجود مرگ سودان، دانشمندان امیدوار هستند با استفاده از تکنیک‌های لقاح آزمایشگاهی، زیرگونه‌ی او را نجات دهند. امادر حال حاضر ناجین و فاتو آخرین کرگدن‌های سفید شمالی در دنیا محسوب می‌شوند.

گوگل در رویدادهایی خاص نظیر تولد و سالگرد و موارد این‌چنینی، لوگوی صفحه‌ی اصلی خود را تغییر می‌دهد. لوگو‌های تغییریافته و موقتی گوگل با نام دودل (Doodle) شناخته می‌شوند. 

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درباره‌ی دودل جدید گوگل دارید؟


رئیس ‌جمهور: اگر این دولت فداکاری نمی‌کرد، فضای مجازی در اختیار مردم نبود
ارواح در ساحل؛ سیری در سنت کهن داستان‌های ارواح در ژاپن
با کمک گوگل راحت‌تر لوازم آرایشی بخرید
توییتر با اضافه‌کردن برچسبی به توییت‌های ترامپ، جو بایدن را برنده انتخابات اعلام کرد
آیا حساب توییتر ترامپ آبان امسال هک شده بود؟

منبع cnet

  • اینترنت و شبکه
  • گوگل
  • گوناگونzoomit