قیمت جهانی نفت امروز (۹۹/۱۰/۲۶)؛ نفت سنگین ایران گران شد

اخبار,اخبار اقتصادی,قیمت نفت

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴۶ سنت معادل ۰.۸۲ درصد کاهش به ۵۵ دلار و ۹۶ سنت رسید.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که نگرانی ها از قرنطینه مجدد برخی شهرهای چین به دلیل شیوع ویروس کرونا آمارهای مثبت از میزان واردات نفت این کشور را تحت شعاع خود قرار داده است، قیمت نفت امروز شاهد کاهش بود.

 

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 46 سنت معادل 0.82 درصد کاهش به 55 دلار و 96 سنت رسید. دیروز نفت برنت شاهد رشد 0.6 درصدی بود. قیمت نفت خام آمریکا نیز برای تحویل در ماه فوریه امروز با 29 سنت معادل 0.54 درصد افت به 53 دلار و 28 سنت رسید. روز گذشته نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا بیش از یک درصد افزایش یافته بود.

 

در حالی که تولید کنندگان با چالش های فراوانی برای برقراری توازن میان عرضه و تقاضا مواجه اند و واکسیناسیون کرونا در کشورهای مختلف به کندی ادامه دارد،  به دلیل تقویت شاخص ها در بازارهای بورس، تضعیف ارزش دلار و تقاضای بالای چین قیمت ها در روزهای اخیر شاهد رشد چشمگیری بوده است.

 

آمارهای جدید نشان می دهد میزان واردات نفت خام چین در سال 2020 میلادی شاهد رشد 7.3 درصدی بوده و در 2 فصل از 4 فصل گذشته ارقامی بی سابقه را به ثبت رسانده است. این ارقام نشان می دهد که فعالیت پالایشگاه های چین افزایش یافته و قیمت های پایین نفت سبب ذخیره سازی انرژی در این کشور شده است.

 

اما در عین حال روز جمعه بیشترین تعداد ابتلای روزانه به کرونا در چین طی بیش از 10 ماه گذشته به ثبت رسید. بیش از 28 میلیون نفر در چین تحت قرنطینه هستند و اولین مورد از مرگ ناشی از کرونا در این کشور در 8 ماه گذشته به ثبت رسیده است.

 

به گفته تحلیلگران موسسه آر بی سی، در منطقه آسیا «حاشیه سود فعالیت های پالایشگاهی همچنان پایین است و میزان ذخیره نفت بر روی آب بالاتر از سطح یک ماه قبل است.»

 

***

 

نفت سنگین ایران گران شد

جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در ماه میلادی گذشته شش دلار و ۳۲ سنت معادل ۱۴.۷ درصد نسبت به نوامبر افزایش داشت.

 

به گزارش ایسنا، قیمت نفت سنگین ایران در دسامبر برای دومین ماه متوالی افزایش پیدا کرد و به ۴۹ دلار و ۲۰ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با قیمت ۴۲ دلار و ۸۸ سنت در نوامبر، شش دلار و ۳۲ سنت معادل ۱۴.۷ درصد بالاتر بود.

 

میانگین قیمت نفت سنگین ایران در سال ۲۰۲۰ به ۴۰ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه در مقایسه با ۶۱ دلار و ۸۵ سنت میانگین قیمت سال ۲۰۱۹ رسید.

 

ارزش سبد نفتی اوپک در دسامبر به ۴۹ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه رسید و در مقایسه با ۴۲ دلار و ۶۱ سنت در نوامبر، شش دلار و ۵۶ سنت معادل ۱۵.۴ درصد رشد داشت که بزرگترین رشد ماهانه از فوریه سال ۲۰۲۰ بود. این شاخص برای دومین ماه متوالی تحت تاثیر قیمتهای بالاتر گریدهای نفتی مربوط در بحبوحه نشانه های بهبود عوامل بنیادین بازار نفت رشد کرد.

 

میانگین ارزش سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۲۰ به ۴۱ دلار و ۴۷ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با میانگین قیمت ۶۴ دلار و چهار سنت در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۲ دلار و ۵۷ سنت معادل ۲۵.۲ درصد کاهش سالانه داشت و پایینترین میانگین قیمت سالانه از سال ۲۰۱۶ بود.

 

طبق گزارش منابع ثانویه، تولید نفت اوپک متشکل از ۱۳ کشور در دسامبر به ۲۵.۳۶ میلیون بشکه در روز رسید که ۰.۲۸ میلیون بشکه در روز  در مقایسه با نوامبر افزایش داشت. تولید نفت به طور عمده در لیبی، عراق و امارات متحده عربی افزایش پیدا کرد و در نیجریه، کنگو و آنگولا کاهش داشت. تولید نفت ایران ۲۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت و به ۲.۰۰۲ میلیون بشکه در روز رسید.

 

 

Beytoote