دیپ ، همنشین صمیمی غذا

دیپ، همنشین خوشمزه و مطبوعی است که در کنار غذا سرو می‌شود.
دیپ

شما هم ممکن است تا‌ به‌‌حال اسم دیپ را شنیده یا در منوی رستوران‌ها خوانده باشید، ولی ندانید دقیقاَ چیست. دیپ‌ها انواعی از سس‌ها هستند که به‌صورت گرم یا سرد سرو می‌شوند.

دیپ یک اصطلاح آشپزی است؛ سس غلیظی که به‌عنوان طعم‌دهنده و چاشنی، همراه غذای اصلی یا کنار سبزیجات خام، اسنک، چیپس، غذاهای دریایی، فینگرفودها، کراکر و ترتیلا سرو می‌شود.

تفاوتش با سس در این است که سس‌ها روی غذا ریخته و مخلوط می‌شوند، اما دیپ به غذا اضافه نمی‌شود، بلکه غذا به آن اضافه می‌شود، به‌این شکل که غذا داخل ظرف سرو فرو می‌رود.

معمولاً مواد اصلی دیپ‌ها بر پایۀ خامه، ماست چکیده یا پرچرب، پنیرهای خامه‌ای، سس مایونز، حبوبات و سبزیجات با غلظت‌های متفاوت است که ‌به‌همراه ادویه‌ ها درست می‌شوند. رایج‌ترین و متداول‌ترین آنها، ماست و خیار، ماست و لبو، بورانی بادمجان و بورانی اسفناج است و معروف‌ترینش ماست موسیر با چیپسه!

دیپ‌ها بسیار متنوع هستند و انواع گوناگونی دارند. در اینجا دستور چند دیپ بسیار ساده و خوشمزه را شرح می‎دهم .

دیپ سالسا

یکی از محبوب‌ترین و پر‌طرفدار‌ترین‌ها است که ترکیب پیاز، ادویه، فلفل و گوجه‌فرنگیه و مناسب فینگرفود و ترتیلا است.

دیپ کلم بروکلی

کلم بروکلی بلانچ و خرد شده به‌اضافۀ پنیر سفید و خامه (می‎شود به‌جای ترکیب این دو از پنیر خامه‌ای استفاده کرد)، نمک، فلفل سیاه و کمی سیر له شده؛ یه ترکیب عالی و خوشمزه!

دیپ هویج

هویج پخته و رنده شده (می‌توانید ریز خرد کنید) همراه ماست پرچرب، نمک، فلفل، کمی سیر له شده.

دیپ فلفل پاپریکای دودی

فلفل پاپریکای دودی و ساطوری شده، پنیر خامه‌ای، نمک، فلفل، کمی سیر له شده، اگر رنگ قرمز دلخواهتون نبود، کمی پودر فلفل پاپریکا اضافه کنید.

دیپ اسفناج

دیپ

اسفناج تفت داده شده، سیر له شده، ماست، سس، نمک و فلفل. این ترکیب خوشمزه را می‌توانید روی نان تست بمالید و به‌عنوان پیش‌غذا سرو کنید.

deltapayam