پخت ماهی ؛ شیوه های مختلف

روش پخت ماهی برای ذائقه‌ها و رژیم‌های غذایی گوناگون، متفاوت است.
پخت ماهی

ماهی یکی از غذاهای خوش‌مزه و مفید است که به شیوه‌های گوناگون طبخ می‌شود. نوع پخت ماهی در طعم آن خیلی مؤثر است. در این‎جا چند روش پخت ماهی برای سلیقه‌های مختلف را شرح می‎دهیم.

سوخاری کردن

پخت ماهی

واقعیت این است که بیشتر مردم،‌ طعم غذاهای سوخاری را دوست دارند و حتی خیلی از کسانی که علاقه‌ای به خوردن ماهی ندارند،‌ بدشان نمی‌آید گاهی ماهی سوخاری را در برنامۀ غذایی خود داشته باشند. برای سالم‌تر شدن ماهی سوخاری،‌ می‌توانید گوشت را حدود نیم ساعت پیش از سرخ کردن، در آب‌لیمو، نمک،‌ فلفل‌سیاه و پودر‌ سیر بخوابانید.

سپس هر دو طرف ماهی را به پودر سوخاری یا پودر نان خشک آغشته و ماهی را سرخ کنید. برای جدا شدن ساده‌تر پودر سوخاری، می‌توانید حدود ۳ دقیقه قبل از پایان پخت، ‌در ماهیتابه را بگذارید تا پودر چسبیده به ماهی‌ها، با بخار ایجادشده به‌راحتی کنده شود. برای پخت ماهی با این روش،‌ بهتر است گوشت ماهی را به‌صورت فیله درآورید.

تنوری کردن

پخت ماهی

بهترین راه پخت ماهی تنوری در خانه، استفاده از فر است. برای پخت ماهی تنوری،‌ می‌توانید از ماهی‌های بزرگ و درسته استفاده کنید و نیازی به فیله کردن ماهی‌ها نیست.

ابتدا داخل شکم ماهی را با مقداری نمک و کمی پودر انار یا پودر لیموعمانی، طعم‌دار کنید. سپس روی پوست ماهی چند برش عمیق زده، تمام پوست و داخل برش‌ها را با رب انار بپوشانید. ماهی را داخل فویل آلومینیومی بپیچید و بعد از قرار دادن در سینی یا تابه نازک، در طبقه وسط فر بگذارید. مدت زمان پخت به اندازۀ ماهی بستگی دارد.

آب‌پز کردن

پخت ماهی

برای پخت ماهی با این روش، قرار نیست ماهی‌ها را داخل آب بیندازید! کافی است یک ظرف گود مانند قابلمه را تا نیمه از آب پر کنید. سپس تکه‌های ماهی که فقط با کمی نمک طعم‌دار شده‌اند، داخل فویل آلومینیومی ضخیمی بپیچید و فویل‌های حاوی ماهی را بعد از جوش آمدن آب، داخل ظرف بگذارید.

اگر تکه‌های ماهی کوچک باشند، ‌حدود ۱۵-۱۰ دقیقه برای پخت آن‎ها کافی است. می‌توانید یک قزل‌آلای نسبتاً درشت را هم حدود ۳۰ دقیقه با این روش بپزید. زمانی که ماهی در حال پختن است، باید برای تهیۀ سس آن دست‌به‌کار شوید.

سس ماهی آب‌پز ترکیبی از رب‌ انار، گردوی آسیاب‌شده،‌ نعناع و جعفری ساطوری و مقداری فلفل‌سیاه است که باید حدود ۵ دقیقه باهم تفت داده شوند. در صورت تمایل می‌توانید کمی پیازداغ هم به این سس اضافه کنید. سس ماهی آب‌پز باید پیش از سرو، روی آن ریخته شود.

بخارپز کردن

پخت ماهی

ماهی بخارپز بیشتر برای طرفداران سبزیجات که عاشق طعم‌های طبیعی هستند، مناسب است. برای پخت این ماهی، نیازی به استفاده از روغن نیست. گوشت ماهی در روش بخارپز کردن، عطر و طعم سبزی‌های مختلف را به خود می‌گیرد و فقط افزودن کمی نمک و فلفل‌سیاه قبل از پخت کافی است.

ابتدا  کف تابه را با مقداری سیب‌زمینی حلقه شده بپوشانید. سپس روی سیب‌زمینی‌ها، یک ردیف هویج حلقه شده، یک ردیف ساقۀ کرفس خرد شده، ‌یک ردیف فلفل‌دلمه‌ای، یک ردیف پیاز خام حلقه‌ شده و یک ردیف برگ سبزی‌های معطر مانند نعناع،‌ جعفری و گشنیز قرار دهید و تکه‌های ماهی را روی این سبزی‌ها بگذارید. برگ‌های خردشده کرفس را روی ماهی‌ها بپاشید و در تابه را بگذارید. بعد از گرم شدن تابه، حرارت را به‌اندازه‌ای کم کنید که ماهی و سایر سبزی‌ها آب بیندازند و خوب بخارپز شوند. در‌ صورت تمایل می‌توانید ۲ حبه سیر به محتویات تابه اضافه کنید. برای بهبود طعم ماهی بخارپز می‌توان آن را با کمی روغن‌زیتون و آب‌لیموی تازه یا سرکه سرو کرد.

منبع: بیتوته

deltapayam