غذا های جایگزین گوشت ؛ مناسب گیاه خواران

گیاه‌خواران برای تأمین مواد مغذی بدن باید از غذاهای مناسب جایگزین گوشت استفاده کنند.
غذا

اگر گیاه‌خوار هستید یا به هر دلیل دیگری گوشت را از برنامۀ غذایی خود حذف کرده‌اید، باید غذای دیگری را جایگزین آن کنید که بتواند مواد مغذی گوشت را تأمین کند؛ زیرا برای حفظ سلامتی باید تعادل را در رژیم غذایی حفظ کرد. در این‎جا چند مادۀ غذایی را پیشنهاد می‌کنیم که جایگزین مناسبی برای گوشت هستند، تا مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کنند.

انواع لوبیا

غذا

مادۀ مغذی: پروتئین

منابع گیاهی زیادی برای پروتئین وجود دارد؛ از‌ جمله لوبیا، عدس، نخود، آجیل و تخمه‌ها. همۀ این غذا ها سرشار از پروتئین هستند، یعنی آمینو‌اسید مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. تخم‌مرغ و لبنیات هم از غذاهای حاوی پروتئین بالا هستند.

سبزیجات برگ‌دار تیره

غذا

مادۀ مغذی: آهن

آهن یکی از مهم‌ترین مواد‌معدنی مورد نیاز بدن است. متأسفانه کمبود آهن به‌ویژه در بانوان بسیار شایع است. البته دریافت آهن مورد نیاز بدن از غذاهای حیوانی راحت تر است، اما غذاهای گیاهی هم حاوی آهن هستند. فقط باید مقدار زیادی از آن‌ها را مصرف کنید. اگر سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم را با غذاهایی که حاوی ویتامین C هستند مصرف کنید، به جذب بیشتر آهن در بدن کمک می‎کند.

غلات کامل

مادۀ مغذی: زینک

زینک برای رشد در تمام مراحل زندگی و تقویت سیستم ایمنی بدن، نقش بسیار مهمی دارد. غلات کامل ۱٫۳ میلی‌گرم زینک مورد نیاز بدن را تأمین می کنند.

نمک یددار

مادۀ مغذی: ید

اگرچه مصرف نمک زیاد برای سلامتی ضرر دارد، اما مقدار متعادل آن پیشنهاد می‌شود. مصرف ید برای سلامت تیروئید ضروری و یکی از مواد مغذی است که در غذاهای دریایی وجود دارد و جای آن در برنامۀ غذایی گیاه‌خواران خالی است. بنابراین پیشنهاد این است که هنگام پختن غذا به‌جای نمک دریا از نمک یددار استفاده و نمک ید‌دار را وارد برنامۀ غذایی خود کنید.

منبع: تابناک با تو

deltapayam