روش های دفع سموم بدن در منزل

کشیدن سیگار، تنفس هوای آلوده، خوردن و نوشیدن و مصرف داروها از راه های ورود سم به بدن می باشد. فشارهای روحی نیز سبب تولید سم در بدن می شوند. استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی و قندهای تصفیه شده نیز سم وارد بدن می کنند. مواد نگهدارنده و افزودنی موجود در غذاهای کنسرو شده، آفت کش هایی که به راحتی با آب ترکیب شده است و امواج مغناطیسی تلفن های همراه همه از دلایل ورود سم به بدن می باشد. بعد از ورود سم به بدن ابتدا کبد و بعد کلیه ها به جذب این سموم از خون اقدام می کنند و به وسیله دیگر مکانیسم های بدن سعی در دفع سموم بدن دارند که این مقوله را سم زدایی یا پاکسازی می نامند.

روش های دفع سموم بدن

راه و روش های دفع سموم بدن:

برای پاکسازی سموم از بدن می توان از یک برنامه غذایی حاوی فیبر، آنتی اکسیدان، کربوهیدرات که انرژی و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و به تسریع سم زدایی کمک می کند، بهره گرفت.

مصرف میوه هایی همچون سیب سبز و مرکبات از جمله لیمو ترش، مصرف سبزیجات تازه همچون تربچه و کلم بروکلی، مصرف دانه های روغنی همچون گردو و بادام، مصرف جلبک های سبز خوراکی همچون کلرلا ولگاریس، اسپیرولینا پلاتنسیس و نوشیدن چای سبز از بهترین روش های سم زدایی بدن به شمار می آیند.

مصرف مداوم جلبک کلرلا ولگاریس هر روز تا یک ماه و به اندازه دو تا سه گرم به علت داشتن کلروفیل، فیبر و ترکیبات پلی ساکاریدی در رفع سموم بدن بسیار تاثیر گذار است.

مصرف انواع مواد غذایی حاوی فیبر، نوشیدن روزانه یک فنجان چای سبز به همراه چند قطره آبلیموی تازه، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C طبیعی، نوشیدن حداقل هشت لیوان آب در روز، کاهش استرس، وارد نمودن اکسیژن به بدن با تنفس های عمیق در هوای پاک، ورزش و فعالیت بدنی، سونا رفتن، مصرف سیر، کلم، جعفری، ترب سیاه، کنگر فرنگی، چغندر قند و مارچوبه، خوردن میوه های قرمز رنگ مخصوصا توت فرنگی در روند سم زدایی بدن بسیار مفید و موثر هستند.

راه و روش دفع سموم بدن

سم زدایی بدن با چند روش ساده و موثر

روش های زیادی برای دفع سموم از بدن وجود دارد که در بالا به صورت کلی و موردی در بالا آشنا شدید، از میان این روش ها سه مورد را که انجام آن بسیار ساده و موثر می باشد را شرح خواهیم داد.

مصرف یک پیمانه میوه

مصرف میوه باید به یک عادت تبدیل گردد زیرا بسیاری از میوه ها منبع عالی از فیبرهای رژیمی می باشند و خوردن میوه های نظیر کیوی، هلو، انواع توت ها، پرتقال و غیره نقش به سزایی در سم زدایی بدن دارند. میوه های آب دار علاوه بر هضم راحت حاوی آنتی اکسیدان هستند، بنابراین هر زمان احساس کردید گرسنه هستید می توانید یک پیمانه کوچک میوه میل نمایید. میوه ها و یا اسموتی میوه های مختلف می توانند عملکرد گوارش را تسهیل بخشند و به عنوان یک رژیم سم زدایی بدن مورد استفاده قرار گیرند. به خصوص اگر میوه ها در صبح و در وعد صبحانه مصرف گردند و یا به عنوان نوشیدنی در اواخر شب میل شود.

سم زدایی از بدن با مصرف میوه

نوشیدن آب

مصرف آب کافی موجب عملکرد بهتر کلیه ها می گردد و علاوه بر حفظ سلامت این عضو از بدن سبب سم زدایی  می شود توجه داشته باشید که نبود آب کافی در بدن منجر به آسیب کلیه ها می گردد. آب نقش موثری نیز در گردش آزادانه جریان خون در رگ های خونی دارد. رنگ ادرار باید بی رنگ یا زرد روشن باشد و به طور کلی میزان ادرار روزانه باید چیزی در حدود شش فنجان باشد. در نتیجه نوشیدن میزان آب کافی در طول روز برای همه یکسان نخواهد بود زیرامردان نسبت به زنان نیاز روزانه بیشتری به مصرف آب دارند و در صورت انجام فعالیت های سنگین و ورزش های سخت بدن به آب بیشتری نیاز دارد. به صورت کلی میزان مصرف آب به میزان هشت لیوان می باشد.

ورزش کردن

انجام ورزش و تمرینات کششی برای سلامت بدن و عضلات مفید می باشد و به رفع خستگی و افزایش گردش خون در بدن کمک می کند. انجام حرکات کششی، جهشی، پرپیس و غیره سبب افزایش میزان متابولیک بدن و سوخت بیشتر کالری به هنگام سم زدایی می گردد. در واقع انجام حرکات ورزشی مناسب روشی مناسب، ساده و موثر برای دفع ضایعات و سموم از بدن می باشد.

سم زدایی بدن با ورزش کردن

پاکسازی سموم بدن در دو روز:

به مدت چهل و هشت ساعت طبق این برنامه غذایی برای دفع سموم بدن خود عمل کنید:

وعده صبحانه:

یک لیوان غلات بدن چربی و شکر را با آب، نصف فنجان آلو، سر قاشق جوز هندی، یک قاشق مرباخوری زنجبیل رنده شده، یک قاشق روغن کتان و دو قاشق شیر برنج ترکیب نمایید و به عنوان صبحانه میل کنید.

راه های دفع سموم بدن

میان وعده:

نصف استکان آناناس، دو عدد خیار، چهار استکان کلم خرد شده، نصف لیمو ترش، نیم سانتی متر زنجبیل رنده شده، نصف فنجان نعناع را با هم ترکیب کنید و آب آن را به وسیله یک آبمیوه گیری بگیرید و به عنوان میان وعده بنوشید.

وعده ناهار:

یک چهارم استکان بلوبری، نصف استکان بادام، دو قاشق بذر کتان، یک چهارم موز و نصف استکان تکه های یخ را با هم ترکیب کنید و هم بزنید تا یکدست بشود و این اسموتی خوشمزه را به جای ناهار میل نمایید.

دفع سموم بدن به روش طبیعی

سالاد:

به وسیله ساقه های کرفس، تربچه و خیار یک سالاد خوشمزه درست کنید و با روغن زیتون، آبلیمو، نمک و فلفل سالاد خود را مزه دار کنید و هر وقت خواستید در طول روز به عنوان یک میان وعده جامد از آن بخورید.

وعده شام:

در این دو روز برای شام سوپ سبزیجات بخورید. طرز تهیه سوپ سبزیجات به این شکل است که دو عدد پیاز قرمز، دو عدد ساقه کرفس، چند عدد رازیانه، دو قاشق مرباخوری زیره سیاه، دو قاشق مرباخوری نمک دریایی، کمی فلفل سیاه، یک استکان قارچ خرد شده، چهار حبه سیر، نصف کلم، دو لیوان آب معدنی، دو قاشق سوپ خوری فلفل پاپریکا، دو قاشق سوپ خوری آویشن تازه خرد شده و چهار قاشق سوپ خوری جعفری خرد شده را درون یک بلندر بریزید و مخلوط کنید و سوپ خود را بپزید و با ورقه های سیب میل کنید.

رژیم غذایی دو روزه برای دفع سموم بدن

توجه داشته باشید که برای نتیجه گیری بهتر لازم است از ساعت هشت شب به بعد چیزی نخورید. اما نوشیدن یک فنجان چای سبز یا چای ریشه قاصدک قبل از خواب مانعی ندارد.

منبع : آرگا

برچسب :

arga