باید از پرسپولیس جدید ترسید؟

آیا با اضافه‌شدن چهره‌های جدید به خط حمله، این پرسپولیس حسابی ترسناک می‌شود و دیگر تیمی جلودارش نخواهد بود؟ قبل از رسیدن به پاسخ این پرسش باید گفت در فوتبال هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست و دلیل اصلی جذابیت این رشته ورزشی همین مورد است. با این حال آمار بازیکنان تازه پرسپولیس بیانگر این است که خط حمله سرخ‌ها دست‌ کم تا چند هفته دیگر چندان هم وحشتناک نخواهد بود!

به گزارش ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «رقابت‌های لیگ برتر ایران در این دوره در مقایسه با چند دوره اخیر حسابی فشرده شده و جدال تیم‌های بالا و قعرنشین جدول به صورت تنگاتنگی در حال برگزاری است. همین حالا دو تیم پرسپولیس و سپاهان به صورت مشترک صدر جدول لیگ برتر را در اختیار دارند و سرخ‌های تهرانی به دلیل تفاضل گل بهتر که آن‌ هم تفاوتش یک گل است، صدر جدول را در اختیار دارند. در قعر جدول هم که ماشین‌سازی با ۹ و نساجی با ۱۰ امتیاز جا خوش کرده‌اند و با توجه به اختلاف اندک امتیازی در آن منطقه از زمین، ناگفته پیداست که رقابت تا چه اندازه حساس است. علاوه بر جدال برای رسیدن به قهرمانی و فرار از سقوط، تیم‌های مطرح لیگ برتر، به‌ویژه آنهایی که قرار است در لیگ قهرمانان آسیا به میدان بروند، اسیر فشردگی برنامه بیشتری هم خواهند شد و اینجاست که اهمیت داشتن یک نیمکت قدرتمند بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید. شاید به همین دلیل است که پرسپولیس به عنوان صدرنشین کنونی لیگ برتر به آب و آتش می‌زند تا با تقویت تیمش در ادامه مسیر علاوه بر ثبت یک قهرمانی دیگر در لیگ بتواند به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم مجددا صعود کند. خریدهای جدید این باشگاه همگی در همین راستا صورت گرفته و با اضافه‌شدن مهدی ترابی و شهریار مغانلو و در ادامه با خریدن یک مدافع میانی، دست یحیی گل‌محمدی از چیزی که هست، بسیار پرتر می‌شود. به این موارد باید بازگشت عیسی آل‌کثیر را هم اضافه کرد که از فروردین‌ ماه و با اتمام دوران محرومیتش می‌تواند دوباره در خط حمله پرسپولیس به میدان برود؛ خطی که دست‌ کم با حضور چهره‌هایی مثل عیسی و شهریار به ظاهر حسابی ترسناک به نظر می‌رسد.

شاگردان یحیی بدون حضور خریدهای جدید تا همین جا در لیگ ۲۲ گل زده‌اند که دومین خط حمله برتر لیگ محسوب می‌شود. البته اگر از بازی با گل‌ گهر و پنج گلی که به تیم قلعه‌نویی زده‌اند فاکتور گرفته شود، پرسپولیس در بین تیم‌های بالانشین جدول از لحاظ گل‌زنی رتبه چندان بالایی به دست نمی‌آورد. به هر روی‌، عمده مشکلی که یحیی و تیمش را در نیم‌فصل اول اذیت کرد همان ضعف گل‌زنی بود. خریدهای تازه یحیی اما دقیقا برای پوشش همین نقطه ضعف بوده و برگشتن هافبک تهاجمی مثل مهدی ترابی و خرید قرضی بازیکنی مثل شهریار مغانلو، با هدف رفع دغدغه خط حمله پرسپولیس انجام شده است. همان‌ طور که در بالا اشاره شد به این دو نفر عیسی آل‌ کثیر هم اضافه می‌شود تا در کنار دیگر عناصر هجومی باشگاه از جمله مهدی عبدی، وحید امیری و امید عالیشاه، پرسپولیس دیگر چندان احساس خلأ در خط حمله نکند. سؤال اصلی اما این است که آیا با اضافه‌شدن چهره‌های جدید به خط حمله، این پرسپولیس حسابی ترسناک می‌شود و دیگر تیمی جلودارش نخواهد بود؟ قبل از رسیدن به پاسخ این پرسش باید گفت در فوتبال هیچ چیزی قابل پیش‌بینی نیست و دلیل اصلی جذابیت این رشته ورزشی همین مورد است. با این حال آمار بازیکنان تازه پرسپولیس بیانگر این است که خط حمله سرخ‌ها دست‌ کم تا چند هفته دیگر چندان هم وحشتناک نخواهد بود!

شهریار مغانلو:  ۱۳ بازی  یک گل!

او فصل گذشته در لیگ برتر ایران ۱۳ گل زد. با توجه به نرخ گل‌زنی آقایان گل در ادوار مختلف لیگ، شاید این تعداد گل چندان بد نباشد اما موضوع این است که هشت گل شهریار مغانلو از روی نقطه پنالتی یا ریباند پنالتی به دست آمده است؛ به این ترتیب که شش پنالتی را مستقیما وارد دروازه کرده و دوتای دیگر هم روی ریباندش. پس اگر تعداد این ضربات از گل‌های مغانلو کسر شود، با احتساب ریباندهای پنالتی، او مجموعا هفت گل زده است. جالب‌تر این که در نیم‌فصل دوم فصل گذشته، شهریار کلا سه بار موفق به گل‌زنی شد. به هر روی، با همین کارنامه او راهی لیگ پرتغال شد تا برای سانتاکلارا بازی کند. مشکل اصلی اما اینجاست که او برای سانتاکلارا هم چندان مهاجم به‌دردبخوری نبود. با توجه به سطح نه‌چندان بالای این تیم در لیگ پرتغال، شهریار مغانلو کلا در لیگ ۱۱ بار توانست برای این تیم به میدان برود و در این مدت هرگز موفق به زدن گلی هم نشد. تک‌گلی که شهریار مغانلو برای سانتاکلارا در پرتغال زده، همان گل ضربه سرش در جام حذفی است که آنجا هم از دو بازی، یک گل زده دارد. در مجموع اگر قرار باشد فصل فوتبالی او خلاصه شود، باید گفت شهریار مغانلو ۱۱ بار در لیگ پرتغال و به مدت ۴۱۱ دقیقه بازی کرده که از این تعداد فقط چهار بار به‌عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شده و هفت بار دیگر به‌عنوان ذخیره بازی کرده است. شهریار دو بار هم در جام حذفی به میدان رفت که یک گل زد. با توجه به این فرم و البته اعلام این مورد که بعید است شهریار به‌زودی پنالتی‌زن اول پرسپولیس شود، به نظر می‌رسد او در باشگاه جدید نیاز به چند بازی دارد تا علاوه بر اعتماد ازدست‌رفته‌اش بتواند دوباره راه گل‌زنی را هم به دست بیاورد.

مهدی ترابی: ۸ بازی، ۲ گل

او از چهره‌های تأثیرگذار پرسپولیس در فصل قبل لیگ برتر بود. با این حال پول زیاد باشگاه العربی قطر او را وسوسه کرد تا راهی این باشگاه شود؛ اقدامی که به‌ شدت خشم هواداران باشگاه پرسپولیس را برانگیخت. مهدی ترابی اما در باشگاه ضعیف العربی هرگز نتوانست در حد و اندازه‌های ستاره خودش را معرفی کند؛ به طوری که بعد از شش ماه خیلی سریع عذرش را خواستند تا او چاره‌ای غیر از بازگشت نداشته باشد. ترابی اما برای العربی در لیگ ستارگان قطر هشت بار به میدان رفت که از این تعداد هفت بار به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شد و یک بار هم به عنوان بازیکن ذخیره. ماحصلش زدن دو گل به تیم‌های الخور و الغرافه بود و بعد هم یک جدایی بی‌دردسر. در مجموع او ۵۴۶ دقیقه برای العربی به میدان رفت و بدون این که پاس گلی در لیگ ستارگان به نامش درج شود، از آن لیگ جدا شد و به پرسپولیس پیوست. بدنش در زمان بازگشت آن‌قدر ناآماده بود که مربیان پرسپولیس مجبور شدند برای روی فرم آوردنش تمرینات اختصاصی ویژه‌ای برایش در نظر بگیرند. حالا تا او بازی نکرده مشخص نیست همان مهدی ترابی فصل گذشته پرسپولیس می‌شود یا بازیکنی که حضور ناموفقی در لیگ قطر داشت.

عیسی آل‌ کثیر

عیسی چهره محبوب هواداران باشگاه پرسپولیس است. او خیلی زود خودش را در دل هواداران باشگاه جا کرد و نشان داد نیاز به زمان زیادی ندارد تا راه گل‌زنی برای پرسپولیس را پیدا کند. درخشش ویژه‌اش در لیگ قهرمانان آسیا از او چهره‌ای خطرناک در منطقه ترسیم کرد ولی خوشحالی ناآگاهانه‌اش در دیدار برابر پاختاکور کار دستش داد و برایش محرومیت شش‌ماهه‌ای تراشید. او این روزها همچنان نه می‌تواند برای پرسپولیس بازی کند و نه حتی با این تیم تمرین! تازه قرار شده از نیمه‌های فروردین به میادین برگردد و سطح کیفی‌اش را محک بزند. اگرچه او در دوران محرومیتش به صورت اختصاصی تمرینات را دنبال کرده ولی واضح است که تمرینات گروهی و تاکتیکی پرسپولیس را از دست داده و نیاز به زمان دارد تا بتواند دوباره آتش خط حمله پرسپولیس را حتی با وجود آن که قبلا توانایی‌اش را ثابت کرده، راه بیندازد. حالا با درنظرگرفتن همین سه فاکتور و بدون درنظرگرفتن استثنائات و احتمالات به نظر می‌رسد خط حمله پرسپولیس با وجود تقویت با عناصر سرشناس، دست‌ کم نیاز به چند هفته زمان دارد تا تبدیل به کابوس رقبا شود.

انتهای پیام

خبرگزاری ایسنا