داروی ضد افسردگی کتامین و آنچه باید در مورد آن بدانید

کتامین یک نوع داروی ضد افسردگی نام گرفته شده است که به علت اثرات مخرب در پزشکی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و استفاده از این دارو در دامپزشکی رایج تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما همراه باشید.

کتامین و موارد مصرف این دارو:

 این دارو داروی ضعیف کننده سلسله اعصاب مرکزی و بیهوشی می باشد. این دارو در سال ۱۹۶۳ به عنوان یک داروی جایگزین فن سیکلیدین جهت مصرف در دامپزشکی تولید شد. این دارو در مقایسه با دیگر داروهای بیهوشی چون تنفس و گردش خون و عق زدن غیر ارادی را  متوقف نمی کند، کم خطر تر می باشد. اما این دارو در انسان ایجاد توهم می کند و به همین خاطر در پزشکی کمتر مورد مصرف قرار می گیرد، هرچند هنوز استفاده از این دارو در دامپزشکی رایج است. بخاطر خاصیت توهم زایی این دارو به عنوان تفریحی مورد استفاده انسان قرار می گیرد.

کتامین یک مخدر ضد افسردگی

راه های مصرف این دارو:

در پزشکی این دارو را به شکل وریدی و عضلانی و در شکل تفریحی علاوه بر این موارد، دارو را استنشاق هم می کنند.

موارد مصرف کتامین

مکانسیم اثر دارو:

این دارو به مانند فن سیکلیدین ها عمل می‌کند، یعنی با بلوک گیرنده‌های گلوتامات ناحیه تالاموس مغز مانع از انتقال پیام درد به سیستم لیمبیک می‌ گردد.

مکانیسم اثر و عوارض جانبی کتامین

عوارض جانبی و آثار این دارو:

از آثار کوتاه مدت داروی کتامین می توان به توهم زایی، احساس انفکاک از خود و پیرامون اطراف، تغییر درک از وضعیت فیزیکی بدن، خود دگر بینی، آشفتگی روان، حس غوطه ور شدن، احساس غیر واقعی بودن دنیای اطراف، مشاهده رویاهای واضح و خطاهای درک و بینایی اشاره کرد. این دارو در دوزهای بالا و پیش از بیهوشی، احساس انفکاک شدید از دنیا و پیرامون اطراف ایجاد می کند که به کاف-چاله معروف است و یا شناخته می شود.

تا سالها دانشمندان اطلاعات جامعی از عوارض جانبی دراز مدت دارو در اختیار نداشتند تا اینکه در اوایل دهه ۲۰۱۰ میلادی، متوجه رابطه ای میان مصرف این دارو و نارسایی های شدید کلیه و مثانه شدند.

اطلاعات جامع دارویی کتامین

تاثیر این دارو بر افسردگی:

روانپزشکان دریافته اند که  این دارو  با تاخیر بر روی برخی انتقال دهنده های عصبی، علایم افسردگی را کم می کند. این دارو که در ساخت داروهای بیهوشی کاربرد دارد، ظرف مدت تنها بیست و چهار ساعت اثر کرده و علایم افسردگی را در شصت درصد بیماران کاهش می دهد. هرچند این دارو تاثیرات ضد افسردگی سریع و قوی ای دارد اما آثار مخرب جسمی و روانی به همراه دارد. یکی از آثار مخرب آن افزایش فشارخون بعد از تزریق می باشد. دوزهای بالای این دارو سبب ایست قلبی و مرگ می شود. دوزهای پایین تر کرختی و فراموشی را با خود به همراه دارند و ممکن است فرد تا مدتها به یاد نیاورد که چه اتفاقی برایش رخ داده است. همچنین این دارو عارضه های تنفسی و قلبی برای شخص ایجاد می کند.

کتامین چیست و چه تاثیراتی دارد؟

اثرات سوء مصرف دارو

به دلیل عدم محدودیت دسترسی به این دارو، مصرف آن در بین افراد معمولی جامعه شایع نمی باشد، ضمن اینکه به دلیل قیمت بالای دارو، اغلب توسط جوانان و نوجوانان پولدار مصرف می گردد.

همانطور که گفتیم این دارو ایجاد وابستگی می کند و معمولا بعد از ۵ تا ۶ بار مصرف اتفاق می افتد، البته وابستگی این دارو بیشتر جنبه روانی دارد تا فیزیکی. همچنین این نوع دارو اغلب در در پارتی های شبانه و مهمانی ها استفاده می شود، بنابراین جوانان و خانواده هایشان باید از عوارض آن آگاهی داشته باشند.

داروی روان گردان

لازم است بدانید که این دارو از راه تنفس نیز اثر می کند و استشمام آن موجب ایجاد فراموشی و احساس کرختی خواهد شد، حال در برخی از مهمانی ها دستمال را آغشته به دارو کرده و به افراد می دهند و فرد مصرف کننده دچار حالتی مشابه افراد پس از عمل جراحی و نیز حالت سستی خواهد شد، از این رو نمی تواند در برابر هیچ رفتاری از خود واکنش نشان دهد، بنابراین باید در رابطه با عواقب مصرف این دارو آگاهی افراد بالا رود.

کتامین معمولا به همراه داروهای سوء مصرف و به ویژه کوکائین استفاده می شود، این دارو تداخلی با متابولیسم کوکائین نداشته و حتی متابولیسم آن را نیز تقویت می کند.

نکاتی درباره مصرف دارو

در صورتی که به هر دلیلی پزشک مصرف این دارو را برای شما تجویز نماید، پیش از مصرف دارو لازم است نکاتی درباره آن بدانید که در زیر با این نکات آشنا می شوید :

مصرف این دارو هوشیاری را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین تا ۲۴ ساعت بعد از مصرف آن نباید رانندگی کنید.

  • نباید تا ۲۴ ساعت پس از مصرف دارو، الکل مصرف کنید.
  • توجه داشته باشید که به هنگام مصرف دارو باید معده بیمار خالی باشد.
  • مصرف این دارو در دوز های پایین می تواند احساس درد را کاهش دهد.
  • نوع خوراکی این دارو می تواند موجب تهوع شدید شود.
  • افراد مبتلا به بیماری مغزی باید از مصرف این دارو اجتناب نمایند.
  • استفاده مکرر و تفننی از این دارو موجب ایجاد اختلالات روانی و نیز آسیب به مثانه خواهد شد.
  • مصرف دارو به همراه الکل و در دوز بالا احتمال خطر مرگ را به همراه دارد.

داروی ketamin

قرص کتامین نیز همانند دیگر داروهایی که استفاده از آنها در موارد غیر اخلاقی بیشتر از موارد دارویی و پزشکی می باشد در حال حاضر مورد مصرف قرار دارد و رفته رفته به لیست داروهای ممنوعه می پیوندد. در صورت تمایل با مراجعه به قسمت اطلاعات دارویی آرگا می توانید آگاهی خود را از مصرف دارو های مختلف بیشتر نمایید.

منبع : آرگا

arga