نکات مهم حقوقی در رابطه با دیه

دیه یکی از انواع مجازات های تعیین شده در قانون مجازات اسلامی است که برای جرائم کیفری اعم از جرائم عمدی، شبه عمد و خطای محض در نظر گرفته می شود.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام وکیل شاه مرادی، اینکه چگونه دیه بگیریم سوالی است که برای بسیاری از قربانیان جرم و جنایت یا تصادفات رانندگی مطرح می شود. 
البته این سوال ممکن است توسط افراد دیگری نیز مطرح شود که در این خصوص می توان به مطالبه دیه از عاقله فردی که محجور است و آسیب جسمانی به فرد دیگر وارد نموده است اشاره نمود با این حال اغلب درخواست های مطرح شده در باب دیات به جرائم عمدی اعم از قتل یا نقص عضو و امثال آن ها و یا فوت و جراحت حاصله در نتیجه تصادف اشاره کرد. در صورتی که قصد مطالبه دیه دارید پیشنهاد می کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید. 

مطالبه دیه

وکیل امور کیفری : باتوجه به اینکه دیه یکی از مجازات های مقرر در قانون مجازات اسلامی است و به عنوان یک مجازات کیفری شناخته می شود بنابراین قطعا تعیین آن به عنوان حکم نهایی دادگاه به یک شکایت کیفری نیاز دارد. می توانید به نیروی انتظامی رفته و در آن جا تشکیل پرونده دهید و یا از همان ابتدا به دادسرای محل وقوع جرم یا تصادف رفته و در آنجا درخواست شکواییه خود را تنظیم کنید. در این خصوص اگر پرونده کیفری همانند قتل و جنایت یا دعوا و منازعه در میان باشد قطعا پیش از رسیدگی به مسئله دیه، با مسئله اثبات دعوی، جلب نظریه پزشکی قانونی و مجازات های تعیین شده روبرو هستیم اما دریافت دیه تصادف در عین سادگی می تواند قدری چالش برانگیز باشد. 

همچنین بخوانید:   پیام تبریک ازدواج و سالگرد عروسی به برادر و زن داداش

نحوه اقدام برای دیه جرائم عمد 

زمانی که مسئله حقوقی یا کیفری مطرح می شود مردم سریعا به نیروی انتظامی مراجعه می کنند این درحالیست که برای مسائل کاملا واضح، مشهود و آشکار می توان به دادسرا نیز مراجعه نمود. البته دادسرا نیز فعالیت خود را از طریق همکاری با نیروی انتظامی به انجام می رساند با این حال مراجعه به دادسرا می تواند سرعت رسیدگی به پرونده شما را افزایش دهد. بنابراین اگر مدارک و اسناد لازم برای اثبات یک جرم منتهی به دیه همانند منازعه را دارید به دادسرا مراجعه کنید. 

نحوه اقدام برای دیه تصادف

برای گرفتن دیه تصادف نیز باید به مراجع قانونی مراجعه نمود با این تفاوت که متشاکی عنه و یا فردی که قرار است از وی شکایت کنید شرکت بیمه ایست که مسئولیت خسارات ناشی از تصادف را در قبال شخص ثالث پذیرفته است. برای دیه تصادف به مدارک لازم جهت اثبات این امر نیاز دارید که اصولا اگر با آمبولانس و از صحنه تصادف به بیمارستان منتقل شده باشید مسئله چندانی پیش روی شما نیست اما اگر صحنه تصادف بهم خورده باشد ممکن است نتوانید به این راحتی اثبات نمایید که جراحت وارده حاصل تصادف در ساعت مقرر و تاریخ مقرر است. در این موارد نیاز جدی به سایر ادله قضایی همانند شهادت شهود و …  دارید.

نظریه پزشکی قانونی

همانطور که از مطالب اخیر به دست می آید در خصوص گرفتن دیه هیچ مدرکی به اندازه گزارش نهایی پزشکی قانونی حائز اهمیت نمی باشد. در این گزارش ممکن است میزان دیه از یک کوفتگی و سیاه شدگی ساده تا دیه یک انسان کامل متغیر باشد. به عنوان مثال اگر فردی در یک تصادف بینایی خود را از دست بدهد مستحق دریافت بیمه کامل یک انسان است حتی اگر زنده باشد و اگر به غیر از دو چشم خود، یک دست یا یک پای خود را از دست دهد نصف دیه انسان نیز به دیه وی اضافه می شود. اینجاست که گفته می شود یک فرد ممکن است دیه ای برابر یا بیشتر از دیه یک انسان کامل را در طی یک تصادف یا منازعه و موارد آن به دست آورد. 

همچنین بخوانید:   کتاب «سفیر شیعه در غرب» رونمایی شد

اعتراض به میزان دیه و گزارش پزشکی قانونی

نظریه پزشکی قانونی قابل اعتراض است که البته در این خصوص بهتر است حتما از وکیل دیه کمک بگیرید چرا که اعتراض به احکام صادره دادگاه ها و نظریات کارشناسی شده ای همانند نظریات پزشکی قانونی نیازمند مهارت خاصی است و باید در زمان مقرر نیز صورت پذیرد در غیر این صورت مورد استماع واقع نمی شود. شما تا یک هفته بعد از ابلاغ نظریه و گزارش پزشکی قانونی می توانید نسبت به آن اعتراض کنید. نکته جالب توجه اینکه شما حتی می توانید ماه ها بعد از دریافت دیه و با مشاهده مشکلاتی که ناشی از صدمات وارده هستند و در طول درمان مورد توجه واقع نشده اند درخواست مطالبه دیه یا ارش نمایید. 

دریافت مشاوره حقوقی تخصصی

چناچه سوالاتی در رابطه با دیه دارید و یا نیاز به مشاوره حقوقی تخصصی در این زمینه داشته باشید، می توانید به وب سایت vakilshahmoradi.com مراجعه نموده و یا با شماره ۰۹۱۲۳۹۳۹۷۵۹ تماس حاصل فرمایید.

انتهای رپرتاژ آگهی

خبرگزاری ایسنا