بوسیدن بیش از حد نوزاد چه مشکلاتی را به دنبال دارد؟

نوزاد پس از متولد شدن سیستم ایمنی آن هنوز به طور کامل تکمیل نشده است. پس بهتر است کسانی که برای دیدن کودک شما می آیند محترمانه اجازه ندهید که کودک شما را ببوسد. زیرا بوسیدن بیش از حد نوزاد ممکن است باعث انتقال ویروس هایی به بدن کودک شود و سلامت او را به خطر بیندازد. در نتیجه بهتر است حداقل تا سه ماهگی و کامل تر شدن سیستم ایمنی نوزاد او را نبوسید.

بوسیدن نوزاد و مشکلات آن

خطرات بوسیدن بیش از حد نوزاد

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم سیستم ایمنی نوزاد تکامل نیافته است و بوسیدن آن به خصوص از لب آن ها ممکن است خطرات جدی را به دنبال داشته باشد. پس حد الامکان او را نبوسید ولی اگر دوست دارید به نوزاد خود بوسه بزنید حتما قبل آن نکات بهداشتی را رعایت کنید تا از خطرات نام برده زیر کودک شما مصون بماند.

بیماری بوسه

مونونوکلئوز که به آن بیماری بوسه نیز گفته می شود، جزء بیماری های عفونتی محسوب می شود. انتقال این بیماری همانطور که از اسمش پیداست از راه بوسیدن و بزاق دهان است. از آنجا که سیستم ایمنی نوزاد تکمیل نیافته است با بوسیدن آن ممکن است این عفونت وارد بدن او شده و سبب بی قراری، مشکلات تنفسی و آبریزش بینی می شود. این عفونت باید توسط سیستم ایمنی بدن از بین برود زیرا درمانی ندارد.

ویروس  RSV

این ویروس ریه های نوزادان را مورد حمله قرار می دهد و با آسیب رساندن به آن ها مشکلاتی را برای تنفس ایجاد خواهند کرد. مسری بودن این بیماری بسیار زیاد است و کودکان سریعا به آن دچار می شوند. بنابراین اگر نوزاد شما در تماس با شخصی باشد که به این ویروس مبتلا باشد، و نوزاد را ببوسد باعث انتقال آن خواهد شد. از آن جا که مسیر تنفسی و نایژه های نوزادان کوچک و نازک می باشد، ممکن است عفونت و التهاب ایجاد شده توسط آن بسیار خطرناک بوده و حتی باعث کشندگی شود.

مواد شیمیایی

پوست نوزادان نباید در برابر مواد شیمیایی قرار بگیرد. از این رو قبل از بوسیدن نوزاد دقت داشته باشید که صورت خود را شسته تا مواد آرایشی در تماس با پوست کودک نباشد. محصولات مراقبتی پوست ممکن است حاوی موادی هم چون رنگ های مصنوعی، پارابن ها و فرمالدئید باشند که این مواد در غدد درون ریز اختلال ایجاد کرده و حتی ابتلا به سرطان را بیشتر می کند. پس ار بوسیدن بیش از حد نوزاد خودداری کنید.

بوسیدن نوزاد

هرپس یا تبخال

اگر فردی که تبخال روی صورتش داشته باشد و نوزاد را ببوسد، چنانچه ویروسی داشته باشد سبب می شود که از این طریق آن را به کودک منتقل کند. از آن جا که سیستم ایمنی نوزاد نیز ضعیف است سریعا پذیرا آن ویروس خواهد شد. طبق یک گزارش توسط یک مادر ، گفته شده بود که فردی با داشتن تبخال کودک وی را بوسیده و ویروس HSV را به آن منتقل کرد است. این کودک تا چند روز در بیمارستان با این ویروس مبارزه کرده است. پس توصیه می شوند که پدر و مادر ها تا جایی که ممکن است فرزند خود را نبوسند و اجازه ندهند دیگران نیز بر نوزاد بوسه بزنند.

انتقال ویروس های مربوط به معده

اگر فردی که به ویروس های معده مبتلا باشد و نوزاد را ببوسد منجر به انتقال آن شده است. انتقال این ویروس باعث می شود که نوزادان دچار به اسهال، دل درد و تهوع شوند. این امر باعث کاهش آب بدن کودک شده و ممکن است خطرناک واقع شود.

حفره های دندانی

حفره در دندان از عدم رعایت کردن بهداشت دندان و دهان ایجاد می شود. بوسیدن بیش از حد نوزاد سبب می شود که اگر کسی این مشکل را داشته باشد این بیماری را به او انتقال دهد. در بزاق بزرگسالان باکتری به نام Streptococcus mutans وجود دارد که به هنگام بوسه بر نوزاد ممکن است به او منتقل شود. این امر سبب بروز حفره های دندانی خواهد شد.

بوسیدن نوزاد

آلرژی به برخی از مواد

ممکن است بسیاری از نوزادان به برخی از مواد آلرژی نشان دهند که شاید شما از آن بی خبر باشید. حتی در صورتی که آلرژی کودک خود را تشخیص داده باشید و دیگران را نیز از این موضوع آگاه کنید، ممکن است آن ها اهمیت این موضوع را به خوبی درک نکنند. مثلا امکان دارد کودک به گلوتن موجود در رژ لب ها حساسیت نشان دهد. اگر نوزاد با این ماده در تماس باشد سبب قرار گرفتن در برابر ابتلا به اختلالات خود ایمنی خواهد شد.

نکات بهداشتی قابل توجه

دقت داشته باشید که نوزاد تا چند ماه اول بعد تولد باکتری های روده او در حال رشد و شکل گرفتن است، پس قبل از تماس با نوزادان حتما از دست های خود را بشویید و از بیمار نبودن خود مطمئن باشید. یادتان باشد که سیستم ایمنی نوزاد بسیار ضعیف است و زمان می برد تا میکروبی که به بدن او وارد شده را از بین ببرد و حتی گاهی برای او خطر های جدی دارد. امکان دارد در بدن بزرگسالان باکتری یا ویروس های باشد که برای آن ها بی خطر و بی ضرر بوده باشد ولی برای کودک خطرناک باشد و به او آسیب برساند. پس هنگام  به آغوش کشیدن و بوسیدن نوزادان نکات زیر را رعایت کنید.

  • بهداشت دندان و دهان خود را رعایت کنید.
  • برای تمیز کردن صورت نوزاد از دستمال مرطوب استفاده کنید.
  • نوزاد را مرتبا استحمام کنید.
  • دست های خود را قبل از بغل کردن او بشویید.
  • اگر اشخاصی اطراف شما دچار بیماری هایی نظیر آنفولانزا، سرماخوردگی، بیماری روده، آبله مرغان یا سرفه های مزمن هستند، به آن ها بگویید که نوزاد شما را بوس نکنند.
  • شما به عنوان والدین باید مراقب بهداشت و سلامت خود باشید.
  • کودک خود را از افرادی که دچار بیماری های عفونتی هستند، دور کنید.

بوسیدن نوزاد و خطرات آن

درست است که بوسیدن بیش از حد نوزاد ممکن است خطر ساز باشد اما شما به عنوان والدین با رعایت نکات احتیاطی گفته شده می توانید با خیالی آسوده او را ببوسید. در ضمن برای اطلاع از دلایل بغلی شدن نوزاد و خطرات تکان دادن شدید نوزاد می توانید این مطالب را بخوانید.

منبع : آرگا

برچسب :

arga