این آقا را به تلویزیون برگردانید، مردم خنده می‌خواهند

روزنامه آرمان‌ملی: رضا عطاران اخیرا قطعه‌ای از سریال «ساعت‌خوش تلویزیون» را در صفحه اینستاگرامی خود پست کرده است، شاید پــیام این کار این باشد که خودش هم دلش می‌خواهد بازهم مردم او را از قاب تلویزیون تماشا کنند و همچون گذشته، «ساعات خوشی» را با آثار او سپری کنند.

رضا عطاران، دلتنگ قاب تلويزيون؟

گویا بازگشت رضا عطاران دیگر از رایزنی و گمانه‌زنی به دلتنگی رسیده است؛ وقتی تیکه‌ای از طنزِ جذاب «ساعت‌خوش» را برش می‌زند و در صفحه مجازی‌اش بارگذاری می‌کند، به‌نظر نمی‌رسد فقط یک خاطره‌بازی ساده باشد. عطاران بعداز تلویزیون دیگر سریال نساخته است. این پستِ مجازی شاید این خبر را جدی‌تر کند در روز‌هایی که بسیاری از هنرمندان مصاحبه می‌کنند و در لا‌به‌لای مطالبات‌شان برای بازگشت برنامه‌سازان، کارگردانان، تهیه‌کنندگان و بازیگران محبوب و کاربلد و توانمند به تلویزیون، همیشه نامِ «رضا عطاران» را می‌آورند و شاید او هم مثلِ خیلی از دوستانش، دلش برای تلویزیون و سریال‌سازی در این مدیوم تنگ شده است.

رضا عطاران، دلتنگ قاب تلويزيون؟

پیامی به مدیران رسانه

به‌نظر می‌رسد بازگرداندن چهره‌های محبوب و کاربلد، شدنی باشد اگر مدیران رسانه ملّی پایِ درد و دل‌ها و گلایه‌هایشان بنشینند و به نوعی از آن‌ها دلجویی کنند. وگرنه رضا عطاران و هنرمندانی همچون او همیشه در صحبت‌هایشان اشاره کرده‌اند برای مردم کار می‌کنند و به مخاطب‌شان احترام می‌گذارند. هر بار در میانِ مطالبات مردم از صداوسیما با این نکته مواجه شدیم که چرا رضا عطاران نیست؟ از طرفی هیچ‌وقت جوابِ صریحی نشنیدیم جز اینکه برخی از دوستانش گفتند او دلخور است او فرار کرده و… مرجانه گلچین گفت: «یکسری دلخوری‌ها پیش آمده بود که می‌گفتند این سریال (بزنگاه)، کار من نیست. من قصه‌ام یک چیز دیگر است و آن شکلی که الان کار خروجی پیدا کرده کار من نیست. درواقع با یک دلخوری به سمت سینما رفتند.»

رضا عطاران، دلتنگ قاب تلويزيون؟

بیژن بنفشه‌خواه هم گفته است: «رضا عطاران را فراری دادند» به خاطر اینکه اذیت شد و به قولی در جایی هـــم گفتـــم سال‌به‌سال وضعیت کمدی در تلویزیون بدتر می‌شود. تلویزیون چندان کمدی نمی‌سازد، برخی از کمدی‌سازان مثل رضا عطاران را فراری دادند. یا ما را درگیر سانسور‌های بدون قاعده کردند و… این اتفاقات همه دست‌به‌دست هم می‌دهند و ما را اذیت می‌کند. نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که رضا عطاران یا برخی دیگر رفتند، اما دلگیر و ناراحتند، وگرنه اگر شرایط درست باشد خود رضا عطاران هم حاضر است دوباره سریال برای تلویزیون بسازد. من فکر می‌کنم همان مشکلات مالی و برخی اتفاقات در تلویزیون باعث شده تا امثالِ رضا عطاران انگیزه نداشته باشند که سریال تلویزیونی بسازند.

مردی شاد با دلی شکسته

اخیرا هم برزو نیک‌نژاد با عبارت «دلِ رضا عطاران را شکستند» به این موضوع پرداخت. اگر به استقبال مردم از سریال‌های رضا عطاران توجه کنیم می‌بینیم او چقدر محبوب است. وقتی سریالِ «متهم گریخت» یا «خانه به‌دوش» در جدول رمضانی و «ترش‌وشیرین» در کنداکتور عید نوروز تلویزیون با سریال‌های جدید رقابت می‌کند و پیروز می‌شود، نشان می‌دهد مردم آن شکلِ سریال‌سازی و کارگردانی و بازیگری رضا عطاران را دوست دارند. در تمام این سال‌ها، تلاش‌های زیادی برای پایان‌دادن به دوری رضا عطاران از تلویزیون به انجام رسیده و بسیاری در خود شبکه‌های تلویزیون هم درباره لزوم بازگشت این چهره محبوب سخن گفته‌اند. یکی از کسانی‌که بیشترین تلاش‌ها را برای بازگشت رضا عطاران انجام داد، مهران مهام بود.

رضا عطاران، دلتنگ قاب تلويزيون؟

بسیاری دیگر از دوستان و همکاران عطاران و البته حتی برخی از مدیران تلویزیون هم در این مدت نسبت به تبعات و آسیب‌های این دوری طولانی هشدار داده‌اند. اما این تلاش‌ها هیچ‌کدام در این سال‌ها به نتیجه نرسیده‌اند و بازگشت عطاران به تلویزیون ممکن نشده است. احتمالا غیبتِ طولانی عطاران دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد که از جمله مهم‌ترین آن می‌تواند همین دلخوری شدید رضا عطاران باشد. چرا که عطاران هنوز با وجود این همه کار موفق سینمایی و محبوبیتِ روزافزون او با کار‌های سینمایی و نقش‌های متفاوت و حتی تلخ و منفی‌اش، بار‌ها درباره سریال‌های تلویزیونی‌اش صحبت می‌کند و آن‌ها را دوست دارد.

رضا عطاران، دلتنگ قاب تلويزيون؟

یکی از مصادیقِ آن همین برشِ فیلم منتشر شده از «ساعت خوش» است که در صفحه اینستاگرامی‌اش منتشر کرده و یا صحبتِ او درباره سریالِ «بزنگاه» است که بار‌ها گفته با نهایت انگیزه‌هایش این سریال را ساخته و حواشی و تعبیر و تفسیر‌های عجیب و به تعبیر او ممیزی و سانسور این سریال او را بسیار آزرده است. تا جایی‌که بار‌ها گفته که آن زمان چنان دلخور بوده که ترجیح می‌داده بیکار بماند، اما دیگر با تلویزیون همکاری نکند. اما از نظر کارشناسان، طولانی‌شدن دوری رضا عطاران از تلویزیون دلایل دیگری نیز دارد. از جمله ترس‌های شخصی خود رضا عطاران. به‌هرحال عطاران قطعا برای بازگشت تردید‌هایی خواهد داشت که آیا آثار جدیدش آن موفقیت‌های سابق را تکرار خواهند کرد؟

bartarinha